Bulgaristan, Rusya'nın bir diplomatını daha "istenmeyen kişi" ilan ettiCuma, 30 Nisan 2021

Bulgaristan, Rusya'nın bir diplomatını daha Bulgaristan ile Rusya arasında siyasi gerginlik tırmanırken Rusya'nın Sofya Büyükelçiliği'nde görev yapan bir diplomat daha "istenmeyen kişi" ilan edildi. Son 1,5 yılda Bulgaristan'ın sınır dışı ettiği Rus diplomat sayısı 9'a çıktı.
Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova'nın Bakanlığa istişareye çağırıldığı ve sınır dışı edilecek diplomatla ilgili talimatlar verildiğini açıkladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen müstafi Başbakan Boyko Borisov hükümetindeki Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Bulgaristan Başsavcılığı'nın ülkede son 10 yılda 4 askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamalarda, Rusya askeri istihbaratının parmağı olduğunu gösteren bilgileri açıkladığını anımsattı.

"Rus makamların ifade ettiği gibi 'sahiplerimizin olduğu' anlamına gelmez"

Zaharieva, soruşturma kapsamında, Rus ajanların Bulgaristan vatandaşı 3 kişiyi zehirleme girişiminde bulunduğuna da işaret ederek Rusya'dan bu soruşturmayla ilgili iş birliği beklediğini söyledi.

Rusya resmi devlet makamlarının Bulgaristan ile ilgili "alaycı" açıklamalarını alakasız bulduğunu belirten Zaharieva şöyle konuştu:

"Biz Avrupa Birliği (AB) üyesi ve NATO müttefikiz. Ancak bu durum, Rus makamların ifade ettiği gibi 'sahiplerimizin olduğu' anlamına gelmez. Bulgar güvenlik servisleri sadece ve sadece milli çıkarlarımızın uğruna faaliyet gösterir."

Bulgaristan'ın sınır dışı ettiği Rus diplomat sayısı 9'a çıktı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Bulgaristan'da süren soruşturmayla ilgili "ironik" yorumlarda bulunmuştu.

Son 1,5 yılda Bulgaristan'ın "casusluk yaptıkları gerekçesiyle" sınır dışı ettiği Rus diplomat sayısı 9'a çıktı.

Müstafi Başbakan Boyko Borisov da hükümetin bugünkü oturumu sırasında, "Rusya ile dost ve ortak olmak istiyoruz ancak lütfen, rica ederim Ruslar bize ispiyonculuk yapmasınlar, önlemimizi alırız" dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın casusluk soruşturması

Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı İvan Geşev, dün yaptığı açıklamada, ülkede son 10 yılda farklı askeri mühimmat depolarında meydana gelen 4 ayrı patlamanın Rusya Askeri İstihbarat (GRU) subaylarınca organize edildiğini belirtti.

Geşev, bu olaylara karışan 3 Rus subayın söz konusu mühimmat depolarında patlayıcıların sahibi olan Bulgar silah tüccarı Emiliyan Gebrev ve diğer 2 kişiyi 2015'te zehirlemeye de çalıştıklarını vurguladı.

Tüm "kazalarda" ölen veya yaralanan olmadığını aktaran Geşev, depolarda çalışanların tahliye edilmesi için önce yangın çıkartıldığını, ardından içindeki stokların uzaktan kumandayla patlatıldıklarını kaydetti.


DİĞER HABERLER