Bulgaristan, Rusya'nın işgalini meşrulaştırmayı amaçlayan Ukrayna'daki referandumları kınadıCuma, 23 Eylül 2022

Bulgaristan, Rusya'nın işgalini meşrulaştırmayı amaçlayan Ukrayna'daki referandumları kınadı

Bugün Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostadin Kocabaşev, “Bulgaristan, Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde ilan edilen sözde referandumların sonuçlarını tanımayacak” diye bildirdi. Bakanlığın Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmanın gelişimini pür dikkat izlediğini belirten Kocabaşev, Bulgaristan Savunma Bakanının şu aşamada ülkemize yönelik belirli askeri tehdit olmadığı yönündeki sözlerini doğruladı.

Bakan Yardımcısı, “Ülkemiz durumu izliyor ve AB ve NATO müttefiklerimizle birlikte çalışıyor” dedi.

Kocabaşev, “Moskova'dan gelen son haberler özellikle hoş değil, daha önceki tüm ilişkilerimizde gerginliğin tırmanacağına işaret ediyor ve nükleer silahlar ile ilgili retorik ve sözüm ona referandumlarla birleştiğinde, bu oldukça endişe verici olaylar, Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için kesin ve tutarlı bir şekilde desteğe duyulan ihtiyacı artırıyor” diye kaydetti.

Bakan Yardımcısı, “Ukrayna'da Rus askeri güçlerinin kontrolündeki Donetsk ve Luhansk bölgeleri ile Zaporozhye ve Kherson bölgelerinin bazı bölümlerinin Rusya'ya katılmasına ilişkin Moskova tarafından açıklanan referandumlar, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeye yönelik bir başka girişim olup referandum sonuçları uluslararası düzeyde tanınmayacaktır” diye konuştu.

Kocabaşev, “Bunlar yalnızca Rusya'nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma ve uluslararası kabul görmüş sınırları zorla değiştirme girişimidir. Bu kesinlikle çatışmayı daha da şiddetlendirecektir” diye yorum yaptı.

Rusya Devlet Başkanı'nın açıkladığı kısmi askeri seferberliğin ardından ülkemizde insani gerekçelere dayalı sığınma  statüsü isteyen Rusların olup olmadığına dair hala bir bilgi yok.

Bakan Yardımcısı, “Ancak her halükarda Bulgaristan hükümeti, çoğunlukla ulusal ve uluslararası mevzuata dayalı olarak geçici koruma statüsü isteyenlerin yanı sıra mülteci olarak muamele görenlerle ilgili ayrıntıları henüz belirlemedi” dedi.


DİĞER HABERLER