Bulgaristan şirketleri, 1,2 milyar avro destek için Avrupa Savunma Fonu'na başvurabilecekSalı, 23 Mayıs 2023

Bulgaristan şirketleri, 1,2 milyar avro destek için Avrupa Savunma Fonu'na başvurabilecek

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov'un açılış konuşmasını yaptığı Avrupa Savunma Fonu konuları ile ilgili Bilgilendirme Günü Etkinliğinde bu yıl Bulgaristan işletmelerinin 1,2 milyar avroluk mali destek için Avrupa Savunma Fonu'na başvuruda bulunabilecekleri anlaşıldı. Bu fonların 72 milyon avroluk bir kısmı küçük ve orta ölçekli işletmelere ait projelere, 41 milyon avroluk bir kısım da çığır açan teknoloji projelere ayrıldı.

Bakan, “Dört yıllık bir süre içinde Bulgaristan şirketlerinin, yabancı ortaklarla konsorsiyum halinde savunma alanında ürün ve teknoloji geliştirmeye yönelik yaklaşık 130 milyon leva değerinde 11 projesi desteklenmeye hak kazandı” diye belirtti. Stoyanov, Avrupa Savunma Fonu’ndan mali destek alan kuruluş sayısı bakımından ise ülkemizin 26 ülke arasında 14. sırada yer aldığını sözlerine ekledi. Bakan, “Bu, şirketlerimizin ve araştırma kuruluşlarımızın Avrupa düzeyinde yenilikçi, yüksek teknolojili ve rekabetçi olduklarının ve Avrupa Birliği (AB) programları ve girişimleri kapsamında sağlanan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaları gerektiğinin açık bir işaretidir” dedi.

Stoyanov’un ifadesine göre, AB düzeyinde daha rekabetçi bir savunma sanayii ve daha açık bir Avrupa pazarı oluşturmaya yönelik bir dizi araç bulunmaktadır. Bakan, “Savunma sanayimiz için tarihi bir andayız. Bu sektörde daha fazla NATO standardında ürün üretimi ve teknolojik yenileme için gerekli geçişi yapmak için tüm ön koşullara ve fırsatlara sahibiz, ancak şirketler ve bilimsel araştırma enstitüleri tarafından daha fazla faaliyete ihtiyaç var” diye vurguladı.

Etkinlikte ayrıca bu yaz kabul edilmesi ve 2025 ortalarına kadar yürürlükte olması beklenen Mühimmat Üretimini Destekleme Kararı (ASAP) da tartışıldı. Programın bütçesi 500 milyon avro ve Avrupalı ​​şirketlere hibe desteği sağlayacak. Stoyanov, “Bu araç, sektörde yeni kapasiteler geliştirmek, mevcut üretim hatlarını artırmak veya yeniden yapılandırmak için ciddi bir fırsattır” diye açıklık getirdi.

Avrupa Savunma Fonu, 2021-2027 dönemi için yaklaşık 8 milyar avroluk bir bütçeye sahip ve bunun 2,7 milyar avrosu bilimsel araştırmalara, 5,3 milyar avrosu ise savunma ürünleri ve teknolojilerinin geliştirilmesine ayrıldı. Yalnızca 2023 için fon bütçesi 1,2 milyar avrodur. Bu yılki proje teklif çağrıları 15 Haziran 2023 tarihinde proje başvurularına açılacak. Proje teklifleri için son teslim tarihi 22 Kasım 2023'tür.

Bugünkü etkinliğe Avrupa Komisyonu Savunma Sanayii ve Uzay Genel Müdürlüğü temsilcisi Krıstyo Preslavski, Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı İrina Ştonova, Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı Müdürü Stanislava Yalımova, kamu sektörü, iş sektörü, araştırma sektörü ve akademik kuruluşların temsilcileri katıldı.


DİĞER HABERLER