Bulgaristan, Su-25 tipi 14 adet saldırı uçağının onarımı için anlaşma imzalayacakSalı, 31 Temmuz 2018

Bulgaristan, Su-25 tipi 14 adet saldırı uçağının onarımı için anlaşma imzalayacakSavunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Veliçkov,"Su-25 tipi 14 adet saldırı uçağının bakım ve onarımı için sözleşmeler hazırlanıyor" diye bildirdi.

Veliçkov'un ifadelerine göre, uçaklarımızın en iyi durumda olmadığını, ama Savunma Bakanlığının helikopterlerin ve MiG-29 tipi savaş uçaklarının uçuşa elverişliliğini geri kazanmak için önlemler aldığını söyledi. Bakan Yardımcısı,"2021 yılına kadar uçaklar için entegre lojistik destek anlaşması imzalanması bekleniyor" diye belirtti.

Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yardımcı Amiral Emil Eftimov, Parlamento'nun Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyonunun başlangıcı olarak iki çok amaçlı devriye gemisi satın almak için onayladığı projeyle ilgili yaptığı açıklamada projenin başarılı olacağını da sözlerine ekledi.

Yardımcı Amiral Eftimov,"Şu anda uzman çalışmaları sürdürülmektedir ve Cuma günü Savunma Bakanlığı Savunma Konseyinde projenin mevcut durumu hakkında bilgi verilecektir. Amaç yıl sonuna kadar bir sözleşme yapmaktır" diye belirtti.

Ordudaki yetişmiş eleman yetersizliğine gelince Yardımcı Amiral Eftimov, Silahlı Kuvvetler'deki boş pozisyonların uzmanlarla doldurulması konusunda iyimser olduğunu teyit etti ve konuyu bugün Sofya Harp Akademisi'nde Savunma ve Silahlı Kuvvetlerin Stratejik Liderliği Yüksek Lisans Programı'ndan mezun olan subaylara bağladı.

Anatoliy Veliçkov,"Orta vadeli tahminlere göre 2019 yılı için askeri görevlilerin maaşlarının artışı için daha 100 milyon leva, 2020 ve 2021 yılları için ise toplam daha 100 milyon leva öngörülüyor. Askerlik seviyesindeki hizmet motivasyonu açısından bakıldığında Bakanlığın kendine düşeni yaptığını düşünüyorum" diye yorum yaptı.


DİĞER HABERLER