Bulgaristan tedbir alıyorPerşembe, 24 Ekim 2013

Bulgaristan tedbir alıyorBulgaristan Hükümeti'nin 21 Ekim'de aldığı kararla ilgili Savunma Bakanlığı personeli, sığınmacı akımını engellemek üzere ülkenin Türkiye ile olan ortak sınırında "teknik düzeneklerin" inşaatına başladı.

Bakanlık Basın Merkezi'nin açıklamasına göre, sınır muhaffaza güçlerin çalışmaları için en zor olarak belirlenen, Lasovo ile Kraynovo köyleri arasında türü net olarak belirtilmeyen engel inşaat edecek. Suriyeli ve diğer uyruklu sığınmacıların yüzde 85'i bu bölgeden Bulgaristan'a kaçak yoldan giriş yapıyor.

Savunma Bakanı Angel Naydenov'un hükümete yaptığı teklifi üzerine alınan önlemler kapsamında 268. ile 206. piremit arasında engel inşa edilirken aynı bölgede sınır polisin kontrol çalışmalarını kolaylaştıracak 107 kilometrelik tahliye yolların bakımı yapılacak.

Çalışmaların bedelinin bütçedeki harcamalar kaleminin yerinden düzenlenmesi ve Avrupa Birliği fonlarından destekle karşılanması öngörülüyor. Bakan Angelov, Savunma Bakanlğından 50 kişilik personel ve 40 makinanın kullanılacağı inşaatın en çok 40 günde tamamlanabileceğini bildirmişti.
DİĞER HABERLER