Bulgaristan, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ilk ödeme talebini sunduÇarşamba, 31 Ağustos 2022

Bulgaristan, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ilk ödeme talebini sundu

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Fonları Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov, “Bugün Bulgaristan ve hükümet, Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ilk ödeme talebini sundu. Ülkemiz plan kapsamında bu sonbaharda ekonomimize akacak, onu daha sürdürülebilir ve daha güçlü kılacak proje ve reformlar için 1,3 milyar avrodan fazla finansman desteği bekliyor", diye açıkladı.

Pekanov, “Bu bizim için önemli bir adım, ama atmamız gereken birçok adımdan sadece biridir” dedi.

Başbakan Yardımcısı, “Para, belirli yatırım projeleri ve belirli departmanlar ve bakanlıklar için tahsis edilecektir” diye kaydetti. Plan kapsamındaki bu tür projelerin Yenilik ve Büyüme Bakanlığı'na ait 260 milyon leva tutarındaki teknoloji modernizasyonuna ilişkin projeler, Ulaştırma Bakanlığı'na ait diğer projeler olduğunu açıklayan Pekanov, eylül veya ekim ayında toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar leva olan konut ve konut dışı binalarda ısı yalıtımı programının başlayacağını da hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı, kabine toplantısında Bulgaristan’ın Avro Bölgesine Üyelik Hazırlıkları İçin Кoordinasyon Кurulu’na ilişkin düzenleyici değişiklikler kabul edildiğini bildirdi.

Pekanov, “Hedefimiz, şimdiden başlamış olan tüm bu süreçlerin aksamadan ve gecikmeden devam etmesidir. Avroya geçiş için ulusal bir plan olduğunu biliyorsunuz. O, olağan kabine tarafından kabul edildi. Bu planda gösterge niteliğinde bir tarih belirlendi, hedef tarih 1 Ocak 2024’tir. Önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi gereken tüm süreçlerin aksamadan gerçekleşmesi bizim sorumluluğumuzdur” diye açıklık getirdi.

Başbakan Yardımcısı, “Geçici kabine için öncelik, Schengen Bölgesi’ne, Avro Bölgesi'ne, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üyeliktir” diye ekledi.

Pekanov, fiyatların gelecekteki leva ve avro tutarlarının etiketlenmesi, fiyatların değiştirilmesi ve levadan avroya yuvarlanmasının kontrol edilmesi ve tüketicilerin bilgilendirilmesi ile ilgili tüm süreçleri sağlayacak olan tüketicinin korunması için bir çalışma grubu oluşturulduğuna dikkat çekti. İletişim Çalışma Grubu’nun da kilit rol oynayacağı anlaşıldı.  

Başbakan Yardımcısı, “Vatandaşların avroya geçiş hakkında iyi bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, fiyat artışına ilişkin temelsiz korkuların giderilmesine yardımcı olacak ve gelecekte tüm sürecin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır. Kampanya toplumdaki tüm gruplara ulaşmalıdır” dedi.
Pekanov, “Mevzuat değişiklikleri üzerinde çalışan departmanlar arası bir çalışma grubu kuruldu ve sözüm ona "Avroya Geçiş Kanun Tasarısı” üzerinde çalışıyor” diye açıkladı ve tasarı hazır olduğunda Meclise sunulacağını da sözlerine ekledi. Başbakan Yardımcısı, “Önümüzdeki yılın başına kadar bu kanunun kabul edilmesi gerektiğine inanıyorum” diye ifade etti.

Pekanov, “Benim ve geçici kabinenin görüşü, Avro Bölgesi'ne katılmanın Bulgaristan'a fayda sağlayacağı yönündedir. Bunun olması, itibar oluşturacak, imaj oluşturacak, çeşitli işlem maliyetlerini, şirketlerin çeşitli maliyetlerini düşürmesi açısından fayda sağlayacak, ülkemize olan güveni artıracak, yatırım ortamını iyileştirecek” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER