Bulgaristan, Türk Tırlarını Trenlere Yüklemek İstiyorPazartesi, 23 Aralık 2013

Bulgaristan, Türk Tırlarını Trenlere Yüklemek İstiyorDevlet Demiryolları (BDJ) Müdürü Krıstev, Türkiye'den gelen ve Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya giden yük araçlarının bir bölümünü trenlere yüklemek istediklerini söyledi.

Bulgaristan Devlet Demiryolları (BDJ) Genel Müdürü Hristian Krıstev, Türkiye'den gelerek Bulgaristan üzerinden Batı Avrupa ülkelerine giden yük araçlarının bir bölümünün trenle taşınmasının "iyi bir fikir" olduğunu belirtti.

Ocak ayının ikinci yarısında konuyu Türkiye Devlet Demiryolları Genel Müdürü ile görüşeceğini açıklayan Krıstev, Türkiye'den gelen yük aracı trafiğinin bir bölümünü trenlere yönlendirmek istediklerini kaydetti.

Konuyu taşımacılık sektöründeki mesleki birliklerle de görüşeceklerini ifade eden Krıstev, İstanbul Boğazı'nın altından geçen Marmaray'ın açılmasıyla Türkiye üzerinden gelen yük aracı sayısının katlanmasını beklediklerini vurguladı.

Bulgaristan'da yetkililer, daha önceki yıllarda da karayollarındaki trafiği azaltmak ve yollara verilen zararı asgariye indirmek amacıyla Türkiye'den giriş yapan yük araçlarının ülkeden geçişlerinin demiryolu aracılığıyla sağlanacağı yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı.


DİĞER HABERLER