Bulgaristan-Türkiye doğalgaz bağlantısıPerşembe, 27 Kasım 2014

Bulgaristan-Türkiye doğalgaz bağlantısıBulgaristan ile Türkiye arasında kurulması planlanan doğalgaz hattı projesiyle ilgili ön araştırmalara önümüzdeki yıl başlanacağı bildirildi.

Bulgartransgaz Genel Müdürü Kiril Temelkov, projeyle ilgili güzergah üzerinde ön incelemede kullanılmak üzere Avrupa Komisyonu'nun 190 bin avroluk ödeneği onayladığını söyledi.

"Önümüzdeki yılın başında hattın geçeceği güzergah üzerinde ayrıntılı inceleme çalışmalarına başlanacak. 2015 yılının ortalarında ise hattın inşaatıyla ilgili araştırma yapılacak" diyen Temelkov, hattın toplam maliyetinin söz konusu araştırmalar tamamlandıktan sonra tespit edilebileceğini kaydetti.

Bulgaristan'ı Türkiye ile bağlayacak doğalgaz hattının Bulgaristan tarafındaki uzunluğunun 75 kilometre olması bekleniyor.

Doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 90'ını Rusya'dan sağlayan Bulgaristan, Ukrayna'daki gelişmelerden dolayı gazın kesilmesinden endişe duyuyor ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu komşularıyla doğalgaz hatları kurarak alternatif kaynaklar oluşturmak istiyor.


DİĞER HABERLER