Bulgaristan-Türkiye sınırındaki göçmen baskısı arttıCuma, 05 Ağustos 2022

Bulgaristan-Türkiye sınırındaki göçmen baskısı arttı

Bulgaristan’ın Türkiye ve Romanya ile sınır bölgelerine çalışma ziyaretinde bulunan Geçici İçişleri Bakanı İvan Demerciev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan-Türkiye sınırındaki göçmen baskısı bir yılda altı kat arttı” diye kaydetti.

Bakan, “Bugünkü turumuzun nedeni, tam olarak artan göç baskısı olduğu yönündeki bulgularımızdır. Göçmen baskısı, geçen yılın aynı dönemine göre 6 kat, geçen aya göre ise yaklaşık yüzde 24 arttı. Baskının artması eğilimi var” dedi.

Demerciev, “Bu süreçlerin ardından yeterince tepki verebilmemiz ve olayları takip edebilmemiz için bugün burada sınır bölgesinin önemli bir kısmından geçtik. Durumu öğrendik, sorunları dinledik. Şimdilik endişeye mahal yok, mevcut emniyet güçleri bununla ilgileniyor. Sınır polisini destekleyen bir polis gücü olan ülkenin iç kesimlerinden yaklaşık 860 kişilik personel gönderildi. Durumu günlük olarak dikkatle izliyoruz, önemli bir değişiklik olursa, sınırda güvenliği sağlamak için tepki vermeye hazırız” diye konuştu.

Bakanın ifadesine göre, sınırdaki tel örgü iyi durumda, teknik ekipmanda arıza yok.

Demerciev, “Önümüzdeki hafta İçişleri Bakanlığı yetkilileri, 2 Ekim'de yapılacak erken genel seçimleri düzenlemek için Merkez Seçim Komisyonu (MSK) ile bir toplantı yapacak. Amaç, oy satın alan kişileri tespit etmektir” diye bildirdi.


DİĞER HABERLER