Bulgaristan Türklerinin 101 yıllık çınarı Osman Kılıç’ı vefatının 1. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruzCuma, 17 Haziran 2022

Bulgaristan Türklerinin 101 yıllık çınarı Osman Kılıç’ı vefatının 1. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz

Bulgaristan Türklerinin 101 yıllık çınarı, yaşamının 17 yılını Türklük ve İslam için totaliter rejimin Belene, Plevne, Şumnu ve Varna’daki toplama kampı ve cezaevlerinde feda eden dava adamı Osman Kılıç’ı vefatının 1. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Osman Kılıç kimdir?

Bulgaristan’ın Razgrad iline bağlı Kılıç köyünde 7 Haziran 1920 yılında dünyaya gelen Osman Kılıç, Şumnu’da Nüvvab Mektebini bitirip 1944 yılında öğretmen oldu. Bulgaristan Müslümanları Yüksek Eğitim Şurası üyeliğine seçilen Kılıç, 1948 yılında casuslukla suçlanarak idama mahkum edildi.

Türkiye'nin girişimleri sonucu idam kararı müebbet hapse çevrildi. Kılıç, 1963 yılında iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği takas yoluyla Türkiye’ye geldi.

Kılıç, Türkiye'de Dışişleri Bakanlığının Bulgaristan masasında çalıştı, TRT Yabancı Dillerde Yayın Servisinde Bulgarca mütercim-spikerlik ve Kara Kuvvetleri Dil Okulunda Bulgarca öğretmenliği yaptı.

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından İdari Ataşe olarak Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliğine atanan Kılıç, Belgrad'da sekiz yıl Konsolosluk Amiri olarak görev yaptı, 1984 yılında emekli oldu.

Kılıç, hatıralarını topladığı Kader Kurbanı adlı kitabıyla 1995’te Türkiye Yazarlar Birliğinin Hatıra Ödülünü aldı. Kitabı, 2019 yılında Bulgarcaya çevrilerek yayımlandı.

Osman Kılıç, 17 Haziran 2021 günü 101 yaşında vefat etmişti.


DİĞER HABERLER