Bulgaristan, Ukrayna'dan büyük miktarda tahıl ithalatı nedeniyle 16 milyon avro tazminat alacakÇarşamba, 22 Mart 2023

Bulgaristan, Ukrayna'dan büyük miktarda tahıl ithalatı nedeniyle 16 milyon avro tazminat alacak

Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Janusz Wojciechowski yaptığı açıklamasında , “Avrupa Komisyonu, Ukrayna'dan artan tarım ürünleri ihracatından etkilenen Polonya, Romanya ve Bulgaristan'daki çiftçileri desteklemek için 56 milyon avro sağlayacak” diye bildirdi. Ab Komiseri, “Tedarikte bir artış, sınır ülkelerine yapılan ithalatta büyük bir artış görüyoruz" dedi.

Bulgaristan ve Polonya, yerli üretim olan tahıl ürünlerinin ve Ukrayna'dan ithal edilen tahıl ürünlerinin toplamının Rus askeri harekatından önceki beş yılın ortalamasını aşması nedeniyle sırasıyla 16 ve 30 milyon avro tazminat alacak. Romanya da "dayanışma yolları" boyunca Ukrayna'dan Avrupa'ya ihraç edilen tahıl için bir merkez haline geldiği için 10 milyon avro tazminat alacak.

Avrupa Konseyi’nin kararında, “Ukrayna'dan yapılan üretimdeki artışın durdurulmaması halinde, bunun tarım sektöründeki AB üreticileri için ciddi zorluklara yol açabileceğine dair artan işaretler var” denildi.

Ocak ayının sonunda aralarında Bulgaristan'ın da bulunduğu birkaç AB ülkesi çiftçilere tazminat ödenmesini, Ukrayna'dan ithal edilen tahılın, ülkedeki iç pazara girmemesi ve yerel çiftçilere zarar vermemesi, ancak ihtiyaç duyan pazarlara transit olarak gönderilmesi için teslimat yolları boyunca "mühürlenmesi",  AB'nin tarım sektörüne müdahale etmeyecek şekilde Kiev'e yardım edilmesi vb. önerilerde bulundu.

Tüm AB ülkeleri, Rusya ile olan ihtilafında Ukrayna'yı desteklemeye devam ettiklerini açıkça vurguladı.


DİĞER HABERLER