Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Genel Müdürlüğü sınavı düzenlenecekÇarşamba, 31 Mayıs 2017

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Genel Müdürlüğü sınavı düzenlenecekElektronik Medya Kurulu (SEM) bugünkü oturumunda bir yıllık gecikmeden sonra Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Genel Müdürlüğü sınavı düzenlenmesine ilişkin karar aldı. Buna ilişkin teklif, oturuma katılan beş SEM üyesinden dördü olan Sofya Vladimirova (GERB), İvo Atanasov (BSP) , eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in SEM üyeliğine aday seçtiği Mariya Stoyanova ve Betina Joteva'nın oyuyla kabul edildi. Bulgaristan Demokrasi Merkezi partisinin desteğiyle SEM üyeliğine seçilen Rozita Elenova ise oturuma katılmadı.

BNT Genel Müdürlüğü sınavına başvuru süresi 30 Haziran 2017 tarihinde dolacak. Müdür adayları 31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde BNT Gelişim Konseptlerini tanıtacaklar. Sınav sonucu atanacak yeni BNT Genel Müdürü'nün ismi 2 Ağustos'ta açıklanacak.

Şimdiki BNT Genel Müdürü Vyara Ankova'nın görevi 1 Ağustos 2016 tarihinde doldu ve BNT Genel Müdürlüğü sınavının daha geçen yıl Haziran ayında yapılması bekleniyordu. Kanuna göre BNT Genel Müdürü art arda üçer yıllık iki dönem bu görevde bulunabilir.

Ankova, iki dönem BNT Genel Müdürü görevinde bulundu ve üçüncü dönem için başvurma hakkı yoktur. Sınav düzenlemeden önce geçen yıl Meclis, Radyo ve Televizyon Kanunu'nda değişiklikler yaparak, sınavla yeni bir müdür atanmaması halinde mevcut BNT ve Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) genel müdürleri ve yönetim kurullarının süresiz olarak görev sürelerinin uzatılmasına imkan verdi. Böylece Vyara Ankova'nın görevi gerçekte daha bir yıl uzatılmış oldu.


DİĞER HABERLER