Bulgaristan, Uluslararası The Romanian Tourism Fair Turizm Fuarı’na katıldıÇarşamba, 16 Kasım 2022

Bulgaristan, Uluslararası The Romanian Tourism Fair Turizm Fuarı’na katıldı

Turizm Bakanlığı, turizm sektörünün 12 temsilcisi ile birlikte Romanya'nın başkenti Bükreş’te 10 - 13 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası The Romanian Tourism Fair (TTR) Turizm Fuarı’na katıldı. Kuzey komşumuzun turizm alanındaki en önemli etkinliklerinden birine Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mariela Modeva katıldı.

Fuar kapsamında Romanya Parlamentosu Senato Başkanı Alina-Stefania Gheorgiu ile bir araya gelen Prof. Dr. Modeva, “Romanya, Bulgaristan’ın turizm için en önemli pazarlarından biri olmaya devam ediyor ve Bulgaristan Turizm Bakanlığı, Rumen turistler ve Bulgaristan'ı öncelikli bir destinasyon olarak tanıtan Rumen tur operatörleri için en iyi koşulları garanti etmek için sürekli çaba gösteriyor” diye kaydetti.

Romanya'dan gelen turist geceleme sayısı 2019'daki salgın öncesi seviyeyi aşması, Rumen turistlerin Bulgaristan'a ilgisinin arttığını gösteriyor. İstatistiklere göre, 2019'da Rumen turist sayısı 1 287252, 2020'de 625 656 ve 2021'de  821 856. Bu yılın başından ağustos ayına kadar kuzey komşumuzdan gelen turist sayısı, %27 artarak 821 651’e ulaştı. Bakan Yardımcısı, Turizmden Sorumlu Devlet Bakanı Tudorita Lungu ile yaptığı görüşmenin öne çıkan konuları arasında Bulgaristan ile Romanya arasında turizm alanında ikili iş birliğinin derinleştirilmesi de yer aldı.

Prof. Dr. Modeva ayrıca Romanya Ulusal Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Dimitru Luca ile turizm endüstrisi alanında ortak etkinlikler düzenleme ve Rumen şirketlerini ürünlerini Bulgaristan pazarında sunmaya teşvik etme fırsatlarının ele alındığı bir çalışma toplantısı düzenledi.

Bakan Yardımcısı, fuara katılan 12 turizm işletmesini tebrik etti. Birçok seyahat şirketi ve Bulgaristan’da turizm destinasyonu temsilcileri de yerel ortaklarıyla yerinde toplantılarını organize etmek için ziyaretçi olarak Romanya'nın başkentindeydi.


DİĞER HABERLER