Bulgaristan vatandaşları 2021'den itibaren İngiltere'ye 6 aya kadar vizesiz seyahat edebileceklerPazartesi, 23 Kasım 2020

Bulgaristan vatandaşları 2021'den itibaren İngiltere'ye 6 aya kadar vizesiz seyahat edebileceklerDışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2021'den itibaren Bulgaristan vatandaşları İngiltere'ye vizesiz girip 6 aya kadar kısa bir süre için kalabilecekler. Onlar bu süre zarfında turizm, toplantı ve konferanslara, kısa kurslara katılım için tekrar tekrar ülkeye girebilecek, ancak bu süre boyunca İngiltere'de kalıcı olarak yaşamalarına, çalışmalarına veya kamu fonlarına erişimlerine imkan verilmeyecek.

Londra'daki Bulgaristan Büyükelçiliği'nin verdiği bilgiye göre, çalışmak, okumak veya İngiltere'ye yerleşmek için 6 aydan daha uzun süre kalmayı planlayan yurttaşlarımızın vize başvurusu yapması gerekecek.

Vize başvurusu, Birleşik Krallık hükümetine ait www.gov.uk/browse/visas-immigration web sitesi aracılığıyla mümkün.

İngiliz makamlarının verdiği bilgiye göre, Bulgaristan vatandaşları için çalışma ve eğitim için aşağıdaki göç yolları açıldı:
Nitelikli işçi rotası
Vasıflı işçiler - Sağlık hizmetleri
Yüksek vasıflı çalışanlar - Küresel yetenek rotası
Öğrenciler
İnovasyon alanındaki girişimciler
Özel meslekler

Bulgaristan pasaportu gibi biyometrik pasaport sahipleri, akıllı telefon uygulaması üzerinden vize başvuru formunu doldurabilecekler. Başarısız olurlarsa veya pasaporttan veri okumak mümkün değilse, bir Vize Başvuru Merkezini ziyaret etmeleri gerekecek.

Vize başvuruları onaylanan başvuru sahipleri, fiziksel bir belge yerine göçmenlik statülerine güvenli erişim elde edecekler.

Vize başvurusunun işleme alınması için ödenmesi gereken ücrete ek olarak, vize başvurusu sahipleri ayrıca Ulusal Sağlık Hizmeti aracılığıyla sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayacak bir sağlık hizmeti ücreti ödemeli. Bununla ilgili bilgilere şu linkten erişebilirsiniz: www.gov.uk/healthcare-immigration-application/how-much-pay.

1 Ocak 2021'den sonra İngiltere'ye giriş ve kalma koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:
www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-from-1-january-2021
www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit


DİĞER HABERLER