Bulgaristan vatandaşlarının beşte biri, 10 yıldan fazla yaz tatili yapmamıştırPerşembe, 27 Haziran 2019

Bulgaristan vatandaşlarının beşte biri, 10 yıldan fazla yaz tatili yapmamıştırTrend Araştırma Merkezi'nin 5-12 Haziran 2019 döneminde 18 yaş üstü 1008 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiği Bulgaristan vatandaşlarının yaz turizm sezonuna yönelik tutumları hakkında anket sonuçlarına göre 2 300 000'den fazla yetişkin vatandaş, yaz aylarında tatil yapmayı planlıyor. Onların yarısından biraz fazlası (% 54), Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında, geri kalanı (32%) da yurt dışında tatil yapacaklarını söylüyor.

Yurt dışında tatil yapacaklarını söyleyenlerin yaklaşık yüzde 60'ı muhtemelen Yunanistan'da veya yüzde 30'u Türkiye'de tatil yapacaklar. Tatil için diğer tercih edilen yerler İspanya ve İtalya'dır.

Katılımcıların yüzde 43'ü, bu yaz tatil planladığını, yüzde 53'ü ise tam aksini söyledi. Yüzde 4'ü henüz bir karar almadığını belirtti. Tatil planlamayanların yüzde 62'si, maddi imkana sahip olmamasından dolayı, yüzde 10'u ise işinden dolayı tatil yapamayacaklar. Yaklaşık yüzde 15'i de ailevi sebeplerden veya sağlık problemlerinden dolayı tatil yapmayacak. Kalan diğer katılımcıların tatil yapmamasının farklı sebepleri var.
Katılımcıların yüzde 24'ü, "Ne zamandan beri yaz aylarında deniz tatili yapmıyorsunuz?" sorusu üzerine yüzde 24'ü 2-5 yıldır deniz tatili yapmadıklarını açıkladı.

Vatandaşların yüzde 20'si, son 10-20 yılda tatil yapmadıklarını, yüzde 19'ü ise 5-10 yıldır seyahat etmediklerini izah etti. Yüzde 14'ü, 20 yıldan fazla bir zamandır yaz tatili yapmadıklarını açıkladı. Bu kesimin büyük bir bölümünün, 70 yaş üstü yaşlılar olduğu anlaşıldı.

Ancak yüzde 12'si geçen yıldan beri yaz tatili yapmadığını söylüyor.

Yurt dışında tatil yapacaklarını söyleyenlerin yüzde 33'ü bunun sebebinin ülkede olanlardan daha iyi tatil teklifleri, yüzde 24'ü daha kaliteli turizm hizmetleri, yüzde 22'si daha temiz deniz ve genel ortam olduğunu, yüzde 15'i ise sadece Bulgaristan dışında bulunan başka yerleri ziyaret etmek istediklerini belirttiler.

Vatandaşların üçte biri, tatile gitmeden bir aydan daha az bir süre önce, yüzde 28'i 1-2 ay önce, kalan diğerleri ise 2-3 ay ve daha fazla süre önce tatillerini planlamaya başladıklarını açıkladı.

Yaz tatil beldesi seçiminde en önemli faktörün beldenin kendisi olduğu (% 28) ortaya çıktı. Gecelik konaklama ücreti ikincil bir faktördür (% 20). Tatilcilerin sadece % 12'si her şey dahil paketi, % 11'i indirimli karma paketler arıyor.

Yüzde % 8'i sakin ve huzur veren yerler arayacak ya da böyle yerleri seçmiş durumdadır.

Vatandaşların ülkemizdeki Karadeniz kıyılarına ilişkin tutumları dikkat çekiyor. Yüzde 44'ü Bulgaristan'ın son yıllarda yaz turizmi için daha iyi bir yer olduğunu ve % 26'sı pek bir değişiklik olmadığını söylüyor. Yüzde 17, Bulgaristan'da yaz turizminin seviyesini düşürdüğünü ve geri kalanı bu konuda fikir sahibi olmadığını söylüyor.


DİĞER HABERLER