Bulgaristan ve Avusturya cumhurbaşkanları Riga'da bir araya geldiSalı, 21 Haziran 2022

Bulgaristan ve Avusturya cumhurbaşkanları Riga'da bir araya geldi

Üç Deniz Girişimi Zirvesi kapsamında bugün (21.06.2022) Riga'da bir araya gelen Bulgaristan ve Avusturya cumhurbaşkanları Rumen Radev ve Alexander Van der Belen, “Bulgaristan ve Avusturya, aktif ekonomik ve yatırım iş birliğine sahip, Avrupa Birliği'nin gündemindeki birçok konuda ortak pozisyona sahip ve ikili ortaklıklarını kapsamlı bir şekilde geliştirmeye devam edeceklerdir” yönündeki ortak pozisyonda birleştiler.

Toplantıda Ukrayna’nın Karadeniz'deki limanlarının Rusya tarafından abluka altına alınması nedeniyle Ukrayna'dan Tuna Nehri boyunca tahıl taşınması olasılığı ve ayrıca Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa entegrasyonu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Radev, Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonuna yönelik önerisinin doğru yönde atılmış bir adım olduğuna, ancak Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’nın müzakere çerçevesinin ayrılmaz bir parçası olarak imzalayacağı ikili protokolün net tarihler verilmesini ve tüm sorunların çözüleceğini garanti etmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. İkili protokolün içeriğinin uzman analizi yapılması bekleniyor.


DİĞER HABERLER