Bulgaristan ve Sırbistan, enerji kaynaklarını garanti altına almak için birlikte çalışacakCuma, 19 Ağustos 2022

Bulgaristan ve Sırbistan, enerji kaynaklarını garanti altına almak için birlikte çalışacak

Ekonomi Politikalarından Sorumlu Geçici Başbakan Yardımcısı ve Geçici Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleкsiev, Sırbistan İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Tomislav Momiroviç ile yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan ve Sırbistan, yaklaşan kış mevsimi nedeniyle enerji kaynaklarını garanti altına almak için birlikte çalışacak” diye açıkladı.

Aleksiev, “Ülkemiz için sorunlar doğal gazla ilgiliyken Sırbistan'ın yeterli elektrik üretebilmesi için kömüre ihtiyacı var. Bu nedenle, ana konulardan biri kömür sağlanması ve demiryolu araçlarıyla Tuna Nehri üzerinden taşınmasıydı” diye ekledi.

Sırbistan’a kömür teslimatları 1 Temmuz'da başladı. Şu ana kadar 62 bin tonun üzerinde kömür taşıyan 62 tren sınırı geçti.

Sırp Bakan, Tuna Nehri'nin derinleştirilmesine yardımcı olmak için Bulgaristan'a ekipman sağlamayı teklif etti. İki ülkenin yetkili makamları, gemi taşımacılığını kolaylaştırmak için henüz ortak eylemler belirlemedi. Bugün nehrin Bulgaristan bölümünde 14 kritik kesimi var. Romanya tarafıyla birlikte Bulgaristan, içlerinden en kritik olan kesimlerde tarama çalışmalarına başladı.

Başbakan Yardımcısı, “Sırbistan’ın Dimitrovgrad şehri yakınlarında bir İntermodal Terminali inşasına yönelik ortak çalışma, iki ülke arasındaki ulaşım bağlantısını geliştirme yolunda çok iyi bir adım olacak” dedi. Bulgaristan'ın Plovdiv (Filibe) şehrinde kombine yük taşımacılığı için inşa edilmiş bir altyapının mevcut olduğunu bildiren Aleksiev, bu altyapının inşaat sırasında tahmin edilen hacimlerden 3,5 kat daha fazla trafik oluşturduğunu belirtti.

İki bakan, gelecekteki İntermodal Terminali projesi için ortak finansman imkanı arama olasılığını tartıştı.

Hristo Aleksiev ve Tomislav Momiroviç, sınır kapılarından geçiş koşullarını iyileştirme konusunda anlaştılar. Sofya'dan Belgrad'a yüksek hızlı tren seferlerinin yeniden başlaması da öncelik olarak sıralandı.

Görüşme, 14 Ağustos'ta bir Sırp otobüsünün yaptığı trafik kazasında yaralananlara Bulgar kurumları  ve Bulgaristan vatandaşlarının sağladığı yardımlardan dolayı Sırp Bakanın teşekkürleriyle başladı. Aleksiev, “Ciddi bir kazaydı, ama yaralı çocukları kurtarmak için birlikte yaptıklarımız, iki ülke ve insanlar arasındaki ilişkilerin ne kadar iyi olduğunu gösterdi” dedi.


DİĞER HABERLER