Bulgaristan ve Suudi Arabistan ekonomi, enerji ve güvenlik alanlarında iş birliği yapacakPerşembe, 26 Mayıs 2022

Bulgaristan ve Suudi Arabistan ekonomi, enerji ve güvenlik alanlarında iş birliği yapacak

Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska, Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanı Prens Feysal bin Farhan al Saud'u Dışişleri Bakanlığında kabul etti.

İki bakan, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gençovska, yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, Bulgaristan'ın Orta Doğu'daki en önemli ortaklarından biridir. Belli bir kullanılmamış potansiyelin olduğu iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği alanlarını genişletmek ve ticareti artırmak karşılıklı çıkarımızadır” diye işaret etti.

Bakan, “Nükleer enerji alanındaki bağlarımızı derinleştirmek istiyoruz. Bulgaristan, hizmetten çıkarma ve radyoaktif atık yönetimi alanında hizmet ve uzman sağlama kapasitesine sahiptir. Ülkemiz, enerji uzmanlarının eğitimi için iyi geleneklere ve programlara sahiptir” diye belirtti.

Gençovska, “Suudi Arabistan ile bir diğer potansiyel iş birliği alanı savunma olup, özellikle yüksek teknoloji ve ortak tatbikatlara yönelik askeri ve teknik iş birliğidir” diye ekledi.

Mevkidaşı ile ile turizm alanındaki ilişkilerin gelişimini de tartıştıklarını aktaran Bakan, “Bulgaristan, tatil köyleri, kaplıca turizmi ve kültürel ve tarihi destinasyonları ile tüm yıl boyunca mükemmel bir tatil fırsatı sunan popüler bir turizm merkezidir” dedi.

Gençovska, “Ülkemizin doğal gaz ve petrol tedarikinde kaynak ve güzergah çeşitlendirme çabalarıyla ilgili olarak Ukrayna'daki savaşın sonuçlarının üstesinden gelmek için iş birliğini gözden geçirdik” diye kaydetti.

Prens Feysal, Bulgaristan'ın askeri sektörde birçok fırsatı olduğunu ve iki ülkenin bu alandaki iş birliğini derinleştirmek için çalışması gerektiğini kaydetti. Ayrıca Gençovska'yı Orta Doğu bölgesindeki güvenlik düzeyi hakkında bilgilendirdiğini de belirten Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, “Yemen'de ateşkes için çalışıyoruz” diye işaret etti.

Prens Feysal’ın ifadesine göre, iki ülke özel sektörde de verimli bir şekilde iş birliği yapabilir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER