Bulgaristan Yahudileri Örgütü Şalom ve Merkez Yahudi Konseyi Müslümanlara yapılan saldırıyı kınadıCuma, 30 Haziran 2017

Bulgaristan Yahudileri Örgütü Şalom ve Merkez Yahudi Konseyi Müslümanlara yapılan saldırıyı kınadı Bulgaristan Yahudileri Örgütü Şalom ve Merkez Yahudi Konseyi Deklarasyonu:

"Vicdan özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve din seçimi ve dini veya ateist görüşler dokunulmazdır. Devlet, farklı dinlere inananların yanı sıra dini inanca sahip ve dini inanca sahip olmayanlar arasında tahammüllülüğün ve saygının sürdürülmesini desteklemektedir".

Bulgaristan Anayasası, 37. Madde, 1.Fıkra

Bulgaristan Yahudileri Örgütü Şalom ve Merkez Yahudi Konseyi, başkent Sofya'da bir süpermarket önünde gerçekleştirilen Başmüftü Yardımcısı Birali Birali'nin eşi ve çocuklarına karşı barbarca saldırıyı şiddetle kınıyor.

Birali Birali'nin tüm ailesine yaşadıkları stres ve fiziksel acıyı paylaştığımızı ifade ederek, derin bir duyarlılık içinde desteğimizi sunmaya hazır olduğumuzu bildirmek isteriz.
Bununla birlikte güvenlik organlarının suçluları yakalamak için elinden geleni yapacağına ve suçluların işledikleri bu suçtan dolayı hak ettikleri cezayı çekeceklerine inanıyoruz.

Bulgaristan, bir hukuk devletidir ve farklı dinlerin özgürce uygulanması ülkemizin anayasasında garanti edilmektedir. Ve bunun teminat her şeyden önce siyasetçileri, devlet çalışanlarını, kolluk görevlilerini ve yargı görevlilerini Bulgaristan vatandaşlarının bu hak ve özgürlüklerine uymak ve gözetmekle yükümlü kılmaktadır.

Devlet kanunlarına uyulması gerekir, bireylerin özel hayatı ve güvenliği kolluk organları tarafından garanti edilmelidir, yargı organları ise kanunu tamamen uygulamalıdır.

Bu eylemi şiddetle kınayarak bir kez daha yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğe dayalı eylemlere karşı tahammülsüzlük çağrısı yapıyoruz. Tüm toplumu ve özellikle de siyasetçileri ve devlet adamlarını nefret söylemleri ve etnik ve dini tahammülsüzlük aşılamaktan kaynaklanan eylemlere yoğun dikkat göstermeye çağırıyoruz.

Bulgaristan Yahudileri Örgütü Şalom ve Merkez Yahudi Konseyi Başkanları Dr. Aleksandar Oskar ve Sofia Cohen


DİĞER HABERLER