Bulgaristan, yarım milyar levalık yeni bir borç aldıSalı, 12 Ekim 2021

Bulgaristan, yarım milyar levalık yeni bir borç aldı

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan devlet tahvili şeklinde yarım milyar levalık yeni bir borç aldı.  

Böylece yılbaşından bu yana üstlenen yeni borç miktarı, borç alabilme limiti 4 buçuk milyar leva iken 1 milyar 800 milyon levaya ulaşıyor.

Şubat ayında ihraç edilen 5 yıllık menkul kıymetlerin getirisi eksi % 0.17 idi, mart ayında yeniden ihraç edilen devlet tahvilinin getirisi -% 0.10 ve eylül ayında aynı devlet tahvili ihracının getirisi -% 0.15 oldu.

Verilen tekliflerin toplam tutarı 616,60 milyon levaya ulaştı ve bu da 1,23'lük bir talep karşılama oranına tekabül ediyor. Bu talep karşılama oranı, bu tip 5 yıllık devlet tahvillerinin şubat ayında 2,10 puana ulaşıp Mart ayında 1,53 puana gerilemesinin ve eylül ayında yeniden ihraç edilen 5 yıllık devlet tahvillerinin 2,12 puana ulaşmasının ardından en düşük talep karşılama oranıdır.

Bakanlık açıklamasına göre, menkul kıymetlere en büyük ilgi yine bankalar (%93,8) tarafından gösterilirken onları sigorta şirketleri (%2,2), emeklilik fonları (%1,6) ve diğer yatırımcılar (%2,4) izledi.


DİĞER HABERLER