Bulgaristan Yatırımlar Ajansı, İstanbul’da Uluslararası İş ve Yatırım Forumu düzenlediCuma, 27 Ocak 2023

Bulgaristan Yatırımlar Ajansı, İstanbul’da Uluslararası İş ve Yatırım Forumu düzenledi

Bulgaristan Yatırımlar Ajansı (BAİ) İcra Müdürü Bogdan Bogdanov, dün (26 Ocak) ajansın İstanbul'da düzenlediği Uluslararası İş ve Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada Bulgaristan ve Türkiye'nin birlikte stratejik projeler ve inovasyon sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

BAİ İcra Müdürü, forumun, Yenilik ve Büyüme Bakanlığı’na (MİR) bağlı ajansın Türk iş dünyasının temsilcileriyle düzenlediği bir dizi etkinlikten biri olduğunu söyledi.

Bogdanov, iki ülke arasındaki ticaret verilerine de değinerek, 2022 yılı konsolide verilerinin Türkiye'nin Bulgaristan'ın ihracatında ilk 5, ithalatında ise ilk 3 ülke arasında yer aldığını ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki kat arttığına işaret etti.

Bulgaristan'daki Türk yatırımcılar, ülkenin tüm bölgelerine iyi bir şekilde dağılmış olup sanayiden sağlığa kadar çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 70'den fazla üretim tesisine sahip 2500'den fazla Türk firması faaliyet göstermektedir.

BAİ İcra Müdürü, ayrıca Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sınırın en işlek sınır olduğuna ve Orta Doğu, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağladığına dikkat çekti. Bogdanov'un üzerinde durduğu iş birliği potansiyeli taşıyan bir diğer faktör de Türk otomotiv sanayisinin hızlı gelişimidir.

Onun ifadesine göre, iki ülke bölgede faaliyet gösteren şirketlerin maliyetlerini azaltmak için çok şey yapabilir. BAİ İcra Müdürü, Bulgaristan'ın yatırımları çekme avantajları arasında pazarı, kalifiye uzmanları ve devlet bütçesi tarafından sağlanan ve ülkemizin 2030 yılına kadar uygulamak üzere çeşitli Avrupa Birliği (AB) destekli programlar kapsamında 18 milyar avrodan fazla finansman kaynağı harcayabileceği teşvik önlemlerini öne çıkardı. Bogdanov’un ifadesine göre Bulgaristan, işletme maliyetleri en düşük ülke olarak liderliğini sürdürüyor.

Gayri safi yurt içi hasılada (GSYİH)Yüzde 3,3'lük artış olduğunu kaydeden Bulgaristan ekonomisinin göstergeleri üzerinde de duran BAİ İcra Müdürü, Bulgaristan’da sanayi imalat sektörünün ise AB ülkeleri arasında en hızlı büyüyen sanayi imalat sektörleri arasında yer aldığını kaydetti. Bogdanov, ayrıca Bulgaristan'ın net elektrik ihracatçısı olarak elektrik ve gaz arzını çeşitlendirmeyi başardığını ve aynı zamanda işletmeler için elektrik fiyatında tavanı koruduğunu kaydetti.

Otomotiv endüstrisi Bulgaristan'da en hızlı büyüyen endüstrilerden biri, en büyük segmentlerden biri olan sağlık sektörünün balneoterapi ile eczanecilik alt sektörleri ise GSYİH'nın yüzde 12'sinden fazlasını oluşturmaktadır.

Bogdanov, Bulgaristan'daki yeniliklere örnek olarak Avrupa'nın kargo taşıma için otonom insansız hava araçları konusunda ilk lisanslı şirketi olan Dronamix'i ve nano uydu üretimi yapan Endurosat Şirketi’ni gösterdi.


DİĞER HABERLER