Bulgaristan, yıl sonuna kadar Schengen Bölgesi’ne girmeyi umuyorPerşembe, 25 Ağustos 2022

Bulgaristan, yıl sonuna kadar Schengen Bölgesi’ne girmeyi umuyor

Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostadin Kocabaşev, “Schengen Bölgesi’ne katılımımız konusu on yılı aşkın bir süredir gündemdedir. Ülkemiz katılım kriterlerini daha 2011 yılında yerine getirmiştir. Katılımın teknik bir konu olmaktan çok siyasi bir mesele olduğu ortaya çıktı, çünkü Schengen'e tam üye olabilmemiz için tam bir fikir birliği gerekiyordu. Bulgaristan, tüm şüpheci üye ülkelerle aktif bir diyalog sürdürmekte ve proaktif davranmaktadır” diye kaydetti.

Ülkemizin yıl sonuna kadar Schengen'e girmesini sağlamak için aktif olarak çalışacaklarını açıklayan Kocabaşev, “Bunun bir örneği, Bulgaristan ve Romanya'nın her iki ülkenin de Schengen mevzuatını nasıl uyguladığını yerinde öğrenmek için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan (AK) bir uzmanlar ekibini davet etmesidir. İnisiyatif bizim ülkemiz tarafından alındı” diye vurguladı.

Bakan Yardımcısı, yıl sonuna kadar AB Konseyi tarafından siyasi bir kararın alınıp ülkemizin sınırlarında kontrolün kaldırılması üzere şüpheci tutumların değiştirilmesi için gerekli adımların atıldığını vurguladı.

Kocabaşev, daha önce şüpheci olan bazı üye devletlerin olumlu tutumlar sergilemeye başladığını açıkladı. Onların arasında yer alan Danimarka’nın ülkemizin Schengen Bölgesi’ne katılımını destekleyeceği anlaşıldı.

Önümüzdeki aylarda somut adımlar atılacağını belirten Bakan Yardımcısı, Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen Sınırlar Kanunu’nun uygulanma derecesi konusunda sunumlar hazırladığını söyledi. Kocabaşev, “Önümüzdeki ayın başında üye ülkelere sunulacak ve ay sonunda Uzmanlar Komitesi gelecek. Komite üyeleri bir teftiş yapacaklar ve onu yayımlayacak olan AK'ye rapor verecekler. Bulgaristan ve Romanya'nın sunumlarına dayanarak, iki ülkenin Schengen'e katılımı meselesi aralık ayında AB’nin gündemine girecek” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER