Bulgaristan, yıl sonuna kadar Schengen’e kabul edilmeyi bekliyorSalı, 13 Eylül 2022

Bulgaristan, yıl sonuna kadar Schengen’e kabul edilmeyi bekliyor

Kamu Düzeni ve Güvenliğinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı İvan Demerdjiev, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Çek Dönem Başkanlığı’nın girişimiyle Prag'da Schengen'in genişletilmesine yönelik bir toplantıya katıldı.

Toplantının amacı, AB Konseyi Çek Başkanlığı'nın yanı sıra Bulgaristan hükümetinin de bir önceliği olan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'ın Schengen'e katılımıyla ilgili belirli adımları belirlemektir.

Toplantıya Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Vit Rakusan ve Bakan Demerdjiev’in yanı sıra Romanya ve Hırvatistan’ın içişleri bakanları Lucian Nicolae Bode ve Davor Božinović da katıldılar.

Demerdjiev, toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu toplantıyı Schengen'e kabulümüz için bir başka olumlu gelişme sinyali olarak kabul ediyoruz” diye kaydetti. Başbakan Yardımcısı, AB Konseyi Çek Dönem Başkanlığı ve bizzat Bakan Rakushan'a aralık ayında katılım kararının Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmesine ilişkin iddialı planın gerçekleştirilmesine yönelik taahhüt, destek ve aktif eylemler için teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı, Bulgaristan hükümetinin bu hedefe ulaşma taahhüdünü vurguladı ve Bulgaristan'ın katılımının Schengen Bölgesi’nde daha fazla güvenliğe katkıda bulunacağına olan inancını dile getirdi. Ayrıca ülkemizin 2011 yılında üyelik şartlarını yerine getirdiği gerçeği dikkate alındığında adil olacağını belirten Demerdjiev, 1 Ocak 2023'ten itibaren Bulgaristan'ın kara, deniz ve nehir sınırlarında, Mart 2023'ten itibaren ise hava sınırlarında tüm Schengen Anlaşması hükümlerini uygulamaya hazır olacağına dair güvence verdi.

Başbakan Yardımcısı, ülkemizin Schengen'in güvenliğini garanti altına almak için AB'nin dış sınırlarında yaşanan tüm zorluklarla başa çıktığını kaydetti. Toplam göçmen baskısının %95'ini taşıyan Bulgaristan-Türkiye sınırının korunmasını güçlendirmek için önlemler alındı. En hassas dış çıkış sınırı olan Bulgaristan-Sırbistan sınırında bir dizi önlem uygulanmaktadır.

Demerdjiev, “Bulgaristan, polis iş birliğinde proaktif ve güvenilir bir ortak olup Schengen Bilgi Sisteminin aktif bir kullanıcısıdır. Ülkemiz, yıllar içinde ön saflarda yer alan bir üye ülke olarak sorumluluklarını üstlenmek için çok çaba ve kaynak harcadı” dedi.

Başbakan Yardımcısı, karşılıklı güvenin bir işareti olarak Bulgaristan'ın sınır yönetimi ve polis iş birliği alanındaki en son Schengen başarılarının uygulanma derecesini belirlemek için Avrupa Komisyonu’nun  koordinasyonunda bir uzmanlar ekibini ağırlamaya hazır olduğunu açıkça beyan etti.

Demerdjiev, AB Konseyi Çek Dönem Başkanlığı’nın desteğinin son derece önemli olacağını belirterek,  ülkemizin mümkünse yıl sonuna kadar Schengen'e başarılı bir şekilde katılma arzusunu bir kez daha teyit etti.


DİĞER HABERLER