BULGARİSTAN YOLLARI TÜRKLER İÇİN TEHLİKELİCumartesi, 02 Mayıs 2009

BULGARİSTAN YOLLARI TÜRKLER İÇİN TEHLİKELİBulgaristan'da 24 yaşındaki bir erkek, kimliği bilinmeyen maskeli kişiler tarafından kaçırıldı.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, 24 yaşındaki kişinin, Eski Zağara kentindeki bir alışveriş merkezinin önünde maskeli kişiler tarafından zorla bir otomobilin içine bindirildiğinin belirlendiğini bildirdi.
Ülkede son bir ayda 4 kişi kaçırıldı. Sofya'da kaçırılan iş adamı Kiro Kirov, fidye karşılığında serbest bırakılmıştı. Kirov'dan sonra iki iş adamı daha Sofya ve Varna kentlerinde kaçırılmıştı. Bu iki kişiden hala bilgi alınamadı.

MAFYA HESAPLAŞMALARI CAN ALIYOR

Bulgaristan, AB üyesi olmasına rağmen, yükselen suç ve yeraltı örgütleriyle başa çıkamıyor. Bu tip örgütlerin, polis içinde uzantıları olduğu biliniyor. Bulgaristan'da her ay mafya hesaplaşmalarında kanlı olaylar yaşanıyor.

TRANSİT GEÇEN TURİSTLER TEHLİKEDE

İnsan kaçakçılığı, organ mafyası, beyaz kadın ticareti, her türlü kaçakçılık yıllardır bir türlü önlenemiyor. Ülkeden transit geçen turistler ve Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan bu yoldan mal taşıyan TIR'lar da soyulma ve hatta öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya. Sırf bu nedenle son 10 yıldan bu yana sayısız gurbetçimiz Bulgaristan'dan geçen yoldan vazgeçti, daha uzun ya da daha pahalı yollarla Türkiye'ye gelmeyi tercih ediyor.

ÖZELLİKLE TÜRKLER HEDEFTE

"Otoyol mafyası" tarafından soyulma tehlikesiyle karşı karşıya olan yabancı turistler bu ülkeyi fazla tercih etmiyor. Ancak mecbur kaldıkça da olsa bu yolu kullanan Türkler'den rüşvet isteyen polis ve gümrük görevlileri hakkında da pek çok şikayet olmasına rağmen Bulgaristan yönetimi bunun önüne geçemiyor.
İşte tüm bu nedenlerle AB, Bulgaristan'ı defalarca uyardı, hatta bazı ödeneklerini kesti.


DİĞER HABERLER