Bulgaristan'a ilk Covid-19 aşısının yılsonunda gelmesi bekleniyorPazartesi, 30 Kasım 2020

Bulgaristan'a ilk Covid-19 aşısının yılsonunda gelmesi bekleniyorBaşbakan Boyko Borisov'un hükümet üyeleriyle düzenlediği çalışma toplantısında Bulgaristan'a gelecek olan Covid-19'a karşı ilk aşıların Pfizer / Biontech'in aşısı olup ilk dozların 2020'nin sonunda gelmesi beklendiği açıklandı.

Sofya, 100 bin kişiye düşen vaka sayısının 1000'in üzerinde olduğu en yüksek hastalık oranına sahip iller kategorisinden kurtuldu, ama Gabrovo ve Köstendil bu kategoride kalmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, "İlk aşılananlar risk grupları olacak - sağlık görevlileri ve polisler dışında başka kategoride insanlar da bu gruba ekleniyor. Huzurevlerinde bulunan yaşlılar, Covid-19 salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan öğretmenlerå son derece önem vermeliyiz. Aşının tedariki için lojistik altyapıyı oluşturma konusunda ilerliyoruz - ön verilere göre, Bulgaristan'a gelmesini umduğumuz ilk aşı, muhtemelen yeni yıldan önce veya gelecek yılın başında Pfizer'in aşısı olacak. Gerekli lojistik altyapıyı geliştirdik - ülkemize ilk olarak bu aşıdan 125 000 doz gelecek" dedi.

Başbakan Borisov, salgın önleyici tedbirler ile ekonomik tedbirler arasında bir denge olması gerektiğine inanıyor. Borisov, "Bu hafta son derece önemli, çünkü plato dönemine girip girmediğimizi, vakalarda azalma olup olmadığını göreceğiz. İkinci hafta hastaneler üzerindeki yükü ve durumun ne olduğunu göreceğiz. Ondan sonra kreşleri, anaokulları açmayı düşünebilirsiniz, onları 21 Aralık'ta açmaya kararlıyız" dedi.

Başbakan, "Tanrıya dua ediyorum ki, rakamlar böyle olsun ve işletmeler kendi parasını kendileri kazansın ki katma değer vergisi (KDV) oranını yüzde 10 seviyesinde tutulabilelim. KDV oranını yüzde 9'a düşürdüğümüz faaliyetlerde vergi oranını bu seviyeyi tutabilelim. Ama tüm bunlar işletmeleri destekliyor" diye ifade etti.

Kapatılan işletmelerin cirosunun yüzde 1'inin telafi edilmesi için tazminat başvurusu yapması çok yakında bir gerçek olacak. Tazminat ödemesi için Bulgaristan'daki AB'den sağlanan fonların yönetimi ve tüketiminin izlenmesi için bilgi sistemi (İSUN 2020) üzerinden elektronik olarak başvuru yapılacak.

Ekonomi Bakanı Lıçezar Borisov, "Prosedürün son derece hızlı olmasını, başvuru belgelerinin bir hafta içinde verilmesini ve benzer bir süre içinde Milli Gelir Ajansı bütçesinden sağlanacak kaynaklarla tazminatların ödenmesini bekliyoruz, bu fonlar daha sonra Yenilikçilik ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programınca geri ödenecek" diye belirtti.

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, "Bu paraların, destek için bu yıl içinde başvuran işletmelere üç haftalık kısıtlamaların kaldırılmasından hemen sonra ulaşmasını umuyorum" diye ekledi.


DİĞER HABERLER