Bulgaristan'a yönelik sığınmacı baskısı kritik noktaya ulaştıSalı, 27 Eylül 2016

Bulgaristan'a yönelik sığınmacı baskısı kritik noktaya ulaştıBulgaristan'a yönelik sığınmacı baskısına ilişkin durum kritik noktaya ulaştı. Bulgaristan Devlet Mülteciler Ajansı'ndan (DAB) verilen bilgiye göre Bulgaristan'a sığınma talebinde bulunan yabancıların yerleştirildiği merkezler sığınmacı kabul etme kapasitesine ulaştı.

İçişleri Bakanlığı'nın (MVR) sığınmacı baskısına ilişkin malumatı da bu bilgiyi doğruluyor. 22 Eylül 2016 tarihinde verilen malumata göre mülteci merkezleri yüzde 98 oranında dolu. Şimdi ise diğer 102 boş yer de dolmuş durumda. Söz konusu DAB'ın şimdiye kadar sığınmacı yerleştirme kapasitesi olan toplam 5190 kişi.

MVR tarafından 15-22 Eylül döneminde sığınmacı baskısında belli bir düşüş raporlandı. Önceki hafta 643 yabancı yakalanırken, belirtilen dönemde 485 yabancı yakalandı. Böylece yılın başından beri 22 Eylül'e kadar Bulgaristan sınırları içerisinde tespit edilen sığınmacıların sayısı 14 132'e ulaştı.

Geçen hafta gözaltına alınan kaçak göçmenlerden 231'i, başlıca Türkiye'den geçiş yaptıktan sonra ülkenin sınırları içinde tespit edildi. 113 göçmen Sırbistan'a geçiş yapamamalarından dolayı, 141'i ise başlıca Türkiye'den olmak üzere Bulgaristan'a geçiş teşebbüsü sırasında yakalandı.

MVR tarafından şu anda sığınmacı merkezlerinin yüzde 170 oranında dolu olarak dolup taştığı raporlandı.


DİĞER HABERLER