Bulgaristan'da 2020 yılında rekor düzeyde yatırım gerçekleştiPerşembe, 31 Aralık 2020

Bulgaristan'da 2020 yılında rekor düzeyde yatırım gerçekleştiEkonomi Bakanı Lıçezar Borisov yapmış olduğu konuşmasnda, "2020 yılında değeri 1 milyar levanın üzerinde olan projeler için Yatırımları Teşvik Kanunu kapsamında A Sınıf Yatırım Sertifikası verildi, bu da son 6 yıl için rekor sayılır" diye bildirdi.

Bakan, "Kriz zamanında yatırım çekmede rekor kırıyoruz. Sertifikalı projeler 34. Onların 17 tanesi yüksek teknolojili üretim ve hizmetlere yönelik projeler" diye belirtti.

Bu yatırım projeleriyle 4 500 kişilik istihdam yaratılıyor. 2019 ile karşılaştırıldığında neredeyse iki kat daha fazla istihdam yaratılıyor.

Bakan Borisov, 16,4 milyon leva tutarında bütçe kaynağı ile mevcut projelerin sürdürülmesinin teşvik edilmesinin devam ettiğini bildirdi. Bakan, "Bunlar 23 ticari kuruluş ve onlarla birlikte 5134'ten fazla kişinin işini koruduk. Desteklediğimiz projeler 438 milyon leva değerinde" dedi.

Borisov, "Mikro ve küçük şirketlerle ilgili olarak, yeni yılın ilk haftalarında başvuruları değerlendirilen 3300'den fazla şirkete yönelik destek ödemeleri tamamlanacak ve dün itibariyle orta ölçekli işletmelerle proje sözleşmeleri kapsamında ödemelere başlandı" diye bildirdi.


DİĞER HABERLER