Bulgaristan'da anaokulları eylül ayından itibaren ücretsiz olacakSalı, 11 Ocak 2022

Bulgaristan'da anaokulları eylül ayından itibaren ücretsiz olacak

BTV’nin “Litse v litse (Yüz Yüze)” programına konuk olan Meclis Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Demografi Komisyonu Başkanı İskren Arabaciev, “Belediye anaokulları bu yıl eylül ayından itibaren ülke genelinde ücretsiz olacak” diye açıkladı.

Ayrıca belediye kreşlerine kabul edilmeyen 3 yaşından küçük çocukların ebeveynlerine tazminat ödenmesi planlanmaktadır. Bilindiği üzere şu anda yer yetersizliği nedeniyle okul yılı için anaokuluna kabul edilmeyen yalnızca 3 yaşından büyük çocukların ebeveynleri desteklenmektedir. Ödenen tutar şu anda ayda 291 leva ve muhtemelen artırılacaktır.

Arabaciev, tazminat almak için anne babanın bir belediye anaokuluna başvurmuş olması ve çocuğun kabul edilmemiş olması şartının devam edeceğini açıkladı.

Komisyon Başkanı, ocak ayında aralık ayına göre daha az maaş alan emeklilerin geriye dönük olarak 1 Ocak itibariyle uygulanmak üzere şubat ayı emekli maaşı ile birlikte telafi edici ek ödeme alacaklarını doğruladı.

Arabaciev, hazirandan sonra Covid-19 destek ödemesinin kaldırılmasını ve temmuzdan itibaren emeklilik sistemine katkılarına göre en yaşlıların gelirlerinde iyi bir artış olacağını umduğunu belirtti. Komisyon Başkanı, ek ödeme yapılmasının emeklilik sisteminde dengelerin bozulmasına sebep olduğu için bunun iyi bir mekanizma olmadığı görüşündedir.


DİĞER HABERLER