Bulgaristan’da bu gece yaz saati uygulamasına geçilecekCumartesi, 26 Mart 2022

Bulgaristan’da bu gece yaz saati uygulamasına geçilecek

Bulgaristan'da 27 Mart 2022 tarihinde saat 3.00'de yaz saati uygulamasına geçilecek. O zaman saatler bir saat ileri alınacak. Bakanlar Kulununun 1997 yılında aldığı kararına göre yaz saati uygulamasına mart ayının son pazar gününde geçiliyor.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Fakat saat değiştirilmesinden ne kadar tasarruf yapıldığı konusunda tam veriler mevcut değil.

Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle bu bir saatin kaybına insanlar birkaç günde alışıp telafi etmeye başlıyor. Uyku eksikliği genellikle halsizlik, sinirlilik ve sabah daha belirgin olan uyuşukluk olmasına sebep oluyor.

Uyku ve Sağlık uzmanları, "İnsanın bugünden yarın için bir saat daha erken yatmaya karar vermesi çok zor. Bunun için bu bir saati telafi etmek için daha şimdiden genelde yattığınız zamandan 15-20 dakika daha erken yatmaya başlayın" diye tavsiyede bulunuyor.

Saat değişikliğine en duyarlı olanlar, uyku bozukluğu, kalp damar hastalıkları ve somatik rahatsızlıklara sahip kişilerdir.

Yaz saati uygulaması, 30 Ekim 2022 Pazar günü saat 04.00'den itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasıyla son bulacak.


DİĞER HABERLER