Bulgaristan’da bulunan yaklaşık 7000 Ukraynalı işe başladıCuma, 19 Ağustos 2022

Bulgaristan’da bulunan yaklaşık 7000 Ukraynalı işe başladı

Turizm Bakanlığının Birleşik Turist Bilgi Sistemindeki kayıtlara göre, oteller ve devlet tesislerinde 25 800 Ukraynalı sığınmacı ağırlanmaktadır. 24 Şubat'tan sonra yarım milyondan biraz fazla yerinden edilmiş Ukrayna vatandaşı ülkemize girdi.

Ukrayna'daki askeri eylemlerin başlamasından bu yana oteller ve devlet tesislerinde yaklaşık 155 bin sığınmacı ağırlandı. 1 Haziran'dan sonra barındırılan yerinden edilmiş kişilerin sayısı 25 ile 26 000 arasında değişiyor ve sayı sabit olup göçmen baskısı hissedilmiyor.

Mültecilere yönelik insani yardım tedbirin uygulanmasını Turizm Bakanlığı yürütüyor. Bazı ödemeler çeşitli nedenlerle ertelendi.

Geçici Turizm Bakanı İlin Dimitrov'un amacı, sığınmacı barındıran her otelcinin ödemeleri tam miktarda almasıdır.

Öte yandan otelciler, bakanlığın alışılmadık yükümlülükler yüklenmesinden memnun olmayıp kapasitesinin Mülteci Ajansı çalışanları ile güçlendirilmesini istiyor.
Bulgaristan Otelciler ve Restorancılar Derneği’nden (BHRA) yapılan açıklamada, “Zaten son derece yetersiz olan Ukraynalı mültecilerin barındırılması için mutabık kalınan ödemelerin aylarca geciktirilmesi normal değil” denildi. Dernek, devletin her gecikme günü için tazminat ödemesinin uygun olduğu konusunda ısrar ediyor.

Geçici Turizm Bakan Yardımcısı İran Georgirva, BNR’ye verdiği demeçte, “30 Haziran itibariyle ülkemizde bulunan yaklaşık 7000 Ukraynalı çalışmaya başladı. Onların %56'sı otel ve restoran endüstrisinde ile başladı. Bu endüstriyi ticaret sektörü izledi” diye açıkladı.


DİĞER HABERLER