Bulgaristan'da çiftçilere 29 milyon avro AB desteğiCuma, 28 Ağustos 2020

Bulgaristan'da çiftçilere 29 milyon avro AB desteğiAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, Bulgaristan'da koronavirüs salgınından etkilenen büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiren çiftçileri ve patates üreticilerini desteklemek için 56,6 milyon levalık (yaklaşık 29 milyon avro) yardım tedbirini onayladı. Destek, Devlet Yardımları Geçici Çerçevesi kapsamında onaylandı.

Kamu desteği, Devlet Tarım Fonu tarafından yararlanıcılara verilmiş olan krediler için ödenmesi gereken anapara ve faizin bir kısmını karşılayan doğrudan hibeler şeklinde olacak. Amaç, yararlanıcıların likidite ihtiyaçlarını karşılamak ve koronavirüs salgını sırasında ve sonrasında faaliyetlerine devam etmelerine yardımcı olmak.

AK, tedbirin Devlet Yardımları Geçici Çerçevesinde belirtilen koşulları karşıladığını tespit etti. Devlet Yardımları Geçici Çerçevesinde öngörüldüğü gibi destek miktarı, birincil tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için 100 bin avroyu aşmayacak. Tedbir, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanmaya devam edecek.

AK, bu nedenle ülke ekonomisindeki ciddi zorlukların üstesinden gelmek için tedbirin gerekli, uygun ve orantılı olduğu sonucuna vardı.

AK, bu temelde AB'de devlet yardımı kuralları kapsamında tedbiri onayladı.


DİĞER HABERLER