BULGARİSTAN'DA EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYORCumartesi, 22 Ağustos 2009

BULGARİSTAN'DA EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYORBulgaristan'in ekonomisi resesyonda, yani daralma durumunda olmaya devam ediyor. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün son verileri bunu kaydediyor. Ekonominin esas göstergesi olan GSMH'sı, geçen 2008 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4.8 azaldı. Benzer göstergeler ülkemizde son defa hiper enflasyon kaydedildiği ve mal fiyatların günde birkaç kez değişen 1997 yılından beri kaydedilmemişti.

12 yıldan bu yana ilk kez ekonomide birbiri ardında iki altı aylık dönemde eksi rakamlar kaydediliyor. Bunun başlıca nedenleri nedir? Bu soruya Industry Watch'tan ekonomi analizatörü Lıçezar Bogdanov yanıt veriyor:

"Bulgar ekonomisinin daralmasının başlıca sebepleri ikidir. Bunlar birbirine bağlıdır. Global planda serbest finanasal kaynakların önemli ölçüde azalmasını gözlüyoruz. Somut olarak Bulgaristan piyasası gibi daha riskli ve yeni piyasalara yöneltilen mali kaynakların azalmasına şahit oluyoruz.Bu demek ki Bulgar şirketlerinin yeni yatırım için elinde olan kaynaklar dramatik bir şekilde azaldı. Böylece kriz, mali kaynakların azalması, yabancı sermaye akınının azalması sonunda yatırımların da azalmasına sebep oldu.
Tüketimin azalmasının rolü da büyüktür.
Bizde gelirler düşük ve kredilere ulaşımının da zorlaşması genel olarak tüketimi daraltıyor. Lıçezar Bogdanov şöyle izah ediyor:
‘Tüketimin daralası sonucu bir başka ikinci etkiyi meydana getirdi. Her
türlü mal ve hizmet satışları düştü. Fakat bu ilk sebep değildir. İlki Bulgaristan, Doğu Avrupa. Asya, Latin Amerika'dan yeni piyasalara yönelik sermaye akınının azalmasıdır. Bu sebeple gelir ve kazanç imkanları da azaldı.'
Önümüzdeki altı ay içerisinde Bulgar ekonomisi için perspektifler nelerdir? Lıçezar Bogdanov şöyle izah ediyor:
"Perspektifler iki şeye bağlıdır. Bir taraftan dış piyasaların gelişmesi. Bulgaristan ekonomisi açık ekonomidir ve global piyasalarda olup bitenlerden tecrit edilemez. İkincisi Bulgaristan'in yeni hükümeti önemli rolü ve devlet bütçesinin istikrarını korumak yolunda harcanan çabalar.DİĞER HABERLER