Bulgaristan’da en düşük emekli maaşı 467 levaya yükseltildiSalı, 28 Haziran 2022

Bulgaristan’da en düşük emekli maaşı 467 levaya yükseltildi

Bugün (28.06.2022) Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada devlet sosyal güvenlik sigortası sisteminin 2022 bütçesinin güncellemesine ilişkin bazı kanun metinlerinin ikinci okumada kabul edilmesiyle en düşük sigortalı emekli maaşının 467 levaya yükseltilmesi ve bu miktara 60 leva tutarındaki Covid-19 destek ödemesinin de dahil edilmesi kararlaştırıldı.

Öneriyi, ret oyu kullanan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı dışındaki tüm milletvekilleri destekledi. Karadayı, bununla ilgili yaptığı açıklamada HÖH’ün asgari emekli maaşının 481,80 levaya yükseltilmesini önerdiğini ve bunun mümkün olduğunu söyledi.

GERB-SDS İttifakının emekli maaşlarıyla ilgili gelirler ve giderlere ilişkin önerileri kabul edilmedi. Denitsa Saçeva, kanun teklifinin gelirler elde edilmesini öngörmemesini büyük bir sorun olarak nitelendirdi. Milletvekilinin ifadesine göre, Ulusal Sosyal Güvenlik Sigortası Enstitüsünün (NOİ) gelirleri, kayıt dışı ekonomiyle mücadele gibi önlemlere bağlıdır.

Değişime Devam (PP) partisinden Meclis Çalışma, Sosyal ve Demografi Politikası Komisyonu Başkanı İskren Arabaciev, gelecek yıl ortalama sigorta gelirindeki artış nedeniyle gelir elde edileceğine dikkat çekti. Milletvekili, Bulgaristan'da emekli maaşlarının maliyetinin gayri safi yurtiçi hasılanın yüzdesi olarak yaklaşık yüzde 10 olduğunu kaydetti. Arabaciev ayrıca 1 Temmuz'dan itibaren tüm emekli maaşlarının enflasyona endeksleneceğini, ekimden itibaren ise sadece emekli maaş formülünün yıllar içinde almaları gereken tutarı almadıklarını gösterdiği emeklilerin maaşlarının endeksleneceğini söyledi.

HÖH’ten Hasan Ademov, “Şu anda yapılan öneriler, emeklilik sistemindeki eşitsizlikleri hiçbir şekilde değiştirmiyor” dedi. Milletvekili, bazı politikacıların muhalefeti emekli maaş artışlarına ilişkin kararları geciktirdiği için boş yere eleştirdiği yorumunu yaptı.

Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinden Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Lyubomir Karimanski, programa uygun hareket edildiğini ve emeklilerin temmuz ayı emekli maaşlarında artış olacağını söyledi.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı Milletvekili Georgi Mihaylov, muhalefetin bütçe güncellemesine ilişkin birçok önerisinin olduğunu kaydetti.

Vızrajdane Partisi Milletvekili Georgi Georgiev, Vızrajdane Meclis Grubu’nun bazı hususlarda eleştirileri olduğunu, ancak kanun teklifini destekleyeceğini söyledi.

Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakı Milletvekili Dimitır Ganev, emekli maaşlarının kanunda belirtilen kurallara göre hesaplanmasının iyi olacağı görüşünü dile getirdi.


DİĞER HABERLER