Bulgaristan'da gıdalar Avrupa'ya kıyasla daha kalitesiz ve pahalıÇarşamba, 28 Haziran 2017

Bulgaristan'da gıdalar Avrupa'ya kıyasla daha kalitesiz ve pahalı Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansının yaptığı 30 tür gıda ürünü inceleme sonuçlarına göre Bulgaristan pazarında olan gıda ürünlerinin bir kısmı, Avrupa pazarındaki aynı ürünlere kıyasla daha düşük kaliteli olup, daha yüksek fiyattadır. İncelemenin amacı, ülkede ve Batı Avrupa ülkelerinde üretilen gıdalarda çifte standart uygulanıp uygulanmadığının tespit edilmesidir.

Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov, "Bebekler için iki tür pürenin fiyatları arasındaki fark en yüksek orandadır. Bu püreler Bulgaristan'da yüzde 90'ın üzerinde daha pahalı satılıyor ve aynı zamanda kabul edilir de olsa kalitesinde sapmalar söz konusudur" diye açıkladı.

Porojanov, tam olarak hangi ürünlerin içeriğinde sapmalar olduğunu söylemekten kaçınsa da, incelenen ürünlerin yaklaşık yüzde 20'sinde olduğunu dile getirdi. Porojanov, "Toplam 16 ürün bizde Avrupa'ya kıyasla daha pahalıdır" diye izah etti. Bakan, "Daha yüksek fiyatlarda fark yüzde 20-70 arasında değişiyor ve süt ürünleri ve çikolata ürünlerinde görülüyor. İlk bakışta her ne kadar izah edilemez bir durum olsa da, fiyat farkı az oranda değil, lojistik, ulaşım veya başka bir şey için yapılan masraflarla izah edilebilir yüzde 5 veya yüzde 10 oranında değil" diye yorum yaptı.

Rumen Porojanov, gıda ürünlerin Avrupa'ya kıyasla daha yüksek fiyatları konusunu görüşmek üzere Tüketici Koruma Komisyonunu ve konuyla ilgili üç federasyon temsilcilerini görüşmeye davet edeceğini belirtti. Gıdalarda çifte standart konusu 17 ve 18 Temmuz tarihlerinde yapılacak AB Bakanlar Konseyi toplantısında görüşülecek. Konunun görüşülmesi Slovakya Tarım Bakanı tarafından teklif edilecek ve incelemeye katılan Vişegrad Dörtlüsü ve diğer dört devlet tarafından desteklenecek. Bakan, inceleme sonuçlarını bildiren raporda başka AB üyesi ülkeler tarafından da saptanan aynı tür gıdaların farklı içeriğe sahip olmasından kaynaklanan endişe duyulduğu belirtildiğini ifade etti.


DİĞER HABERLER