Bulgaristan'da Güneydoğu Avrupa'da gaz ve elektrik temini için Bölge Koordinasyon Merkezi kurulacakCuma, 29 Nisan 2022

Bulgaristan'da Güneydoğu Avrupa'da gaz ve elektrik temini için Bölge Koordinasyon Merkezi kurulacak

Dün Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov ile birlikte Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in ekipleriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, “Bugün Bulgaristan, Gazprom'un doğal gaz arzına son vermesiyle ilgili olarak AB kurumlarından çok güçlü bir destek aldı. Avrupa Komisyonu ile Bulgaristan'da Güneydoğu Avrupa bölgesindeki gaz ve elektrik iletim altyapısını yönetecek bir Bölge Koordinasyon Merkezi kurulmasını görüştük” diye kaydetti. Vasilev, “Bundan sonraki adım, bölgedeki diğer ülkelerle ortak gaz alımları yapmaktır” dedi.

Bakan Nikolov, “Çeşitli kaynaklardan gaz tedarikine ilişkin müzakere sürecindeyiz ve anlaşmalarımız başarılı olursa, gaz fiyatının yükselmesinden kaçınabiliriz” diye kaydetti.

Tüm görüşmelerin ana odak noktası, Gazprom tarafından Bulgaristan'a yapılan doğal gaz arzının tek taraflı olarak sonlandırılması ve buna müteakiben AB’nin çıkarlarını korumaya yönelik eylemlerdi. Vasilev, “Tedarikin sonlandırılması, Rus şirketi tarafından mevcut bir sözleşmenin ağır ihlalidir. AB kurumlarıyla birlikte haklarımızı antlaşmada öngörüldüğü şekilde arama olasılığını tartışıyoruz. AB hukuk ekiplerinin müdahil olabilmesi için tahkim için adli yardım talebinde bulunduk” diye kaydetti.

Nikolov, “Gazprom'un talepleri, sözleşmemizin içerdiği hükümlerle ve sözleşmede belirlenen ödeme şekliyle tamamen çelişiyor. Karşı tarafın istediği şey, ödemenin ve rubleye dönüştürme süreci üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan bir mekanizma doğrultusunda yapılan teslimatlar için ruble cinsinden ödeme yapılmasıdır” dedi.

Bakanlar Vasilev ve Nikolov, Bulgaristan'ın yeterli miktarda gaza sahip olduğunu ve önümüzdeki aylarda arzda herhangi bir sorun beklenmediğine dair güvence verdiler.


DİĞER HABERLER