Bulgaristan'da hane halkı hala yüksek gelirlere sahip değilCuma, 31 Ağustos 2018

Bulgaristan'da hane halkı hala yüksek gelirlere sahip değil ÂlîîmbårgÒV Bulgaria kanalına verdiği mülakatta Bulgaristan Aktif Tüketiciler Derneği İcra Müdürü Bogomil Nikolov,"Bulgaristan vatandaşlarının yaptığı harcamalar içinde en büyük paya sahip olan veya yüzde 30'undan fazlası yiyecek ve alkolsüz içeceklere gitti. Bu harcamaları, ev masrafları için yapılan harcamalar izledi. Bu veriler, bizde hane halklarının hala yüksek gelirlere sahip olmadığını gösteriyor" diye kaydetti.


Nikolov,"Gıda ürünleri için yapılan giderlerin azaltılması lazım, aslında şu anda bu harcamada azalma eğilimi var. Yıllar önce yiyecek içecek giderlerinin payı yüzde 50 idi" diye izah etti.

Uzmanın ifadelerine göre düşük gelirler, mal ve hizmetlerin Avrupa Birliği'nde en ucuz olmasını belirleyen bir faktördür. Nikolov, Bulgaristan'ın hala başka önemli bir faktör olan alışveriş yapma becerisi konusunda geride kaldığını belirtti. Uzman, bunun AB'de ortalama büyümeye kıyasla ekonomimizin daha hızlı gelişmesiyle değişebileceğini düşünüyor.

Nikolov, doğruda gelir miktarına bağlı olduğu için hizmet fiyatlarının en düşük olmaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte Bulgaristan'da komünikasyon hizmetleri ve teknik araçların da nispeten ucuz olduğunu kaydeden Tüketiciler Derneği İcra Müdürü, "Fiyatlar arasında kıyaslama yapıldığında vergi tutarının dikkate alınmaması önemli. Birçok örnek ve Bulgaristan'da mal ve hizmetlerin ucuz olmadığı pazarlar var, oysa nihai fiyat düşük, çünkü özel tüketim vergisi tutarı da az değil" diye izah etti.

Bununla birlikte aynı cins malların fiyatlarında, ülkede veya yabancı bir ülkede üretilip üretilmemesine göre fark olduğuna dikkat çeken Nikolov, "Yüksek fiyatlar sorun oluşturmuyor, yeter ki Bulgaristan'ın kendi alternatifi olsun" dedi.

Bizde konutlara çok yüksek fiyat konulduğunu ifade eden uzman, "Nüfus azalırken ve binalar artarken konut fiyatlarının artması doğru değil" diye belirtti.


DİĞER HABERLER