Bulgaristan’da inşa edilen en yeni peta ölçekli süper bilgisayar törenle hizmete girdiPerşembe, 21 Ekim 2021

Bulgaristan’da inşa edilen en yeni peta ölçekli süper bilgisayar törenle hizmete girdi

Bulgaristan’ın en yeni süper bilgisayarı Discover, Sofya’daki Teknik Parkı’nda düzenlenen resmi bir törenle hizmete girdi. Yeni makine, AB Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Ortak Girişimi’nin (EURO HPC JU) yüksek performanslı makineleri ağının bir parçasıdır.

Açılış töreninde makinenin, özellikle ekonomiyi küresel olarak değiştiren ve planların da değişmesi gerektiği pandemi sonrasında ulusal inovasyon sisteminin bir unsuru olduğu belirtildi.

Törene konuk olan İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu AB Komiseri Maria Gabriel, yaptığı konuşmada, “Dijitalleşme, ekonomide yeni bir yoldu - gelecek bundadır” dedi. Gabriel, süper bilgisayarın yeni sanayi merkezleri, laboratuvarların açılmasına, araştırma yapılmasına yardımcı olacağını ekledi. Süper bilgisayar, yeni ilaçlar, biyo-endüstri, kuantum fiziği, saniyede ultra-iletişim, olağanüstü bir güce ulaşan en iyi bağlantı ağı sağlayacak ve ilerlemenin temeli, katalizörü olarak dünya çapında ilk 100 arasında yer alıyor.

AB Komiseri, süper bilgisayarın, gençlerin ülkede kendilerini gerçekleştirmelerini desteklemek için ek bir şans olduğunu kaydetti. Gabriel, Avrupa Komisyonu’ndan gelen yabancı konukların önünde yaptığı konuşmada, projenin eski Başbakan Boyko Borisov'un iktidarı döneminde başlatıldığını da belirtmeyi ihmal etmedi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Nikolay Denkov'un ifadesine göre, süper bilgisayar STEM Eğitim Merkezleri Programı açılmasını sağlayacak ve Bulgaristan'ı Avrupa'daki teknolojiler haritasına yerleştirecek.

Bakanın ifadesine göre, tıp, megatronik ve farklı şeyleri bir araya getiren ve entegre eden yeni teknolojileri benimseyen modern bir ulus olmaya devam ediyoruz. Denkov, insanları bu sürece çekmek istedikleri Plevne, Vidin, Montana gibi şehirlerde Bulgaristan'da teknolojik projeler oluşturmak istedikleri merkezlerin olacağına dikkat çekti. Bakan, “Süper bilgisayar, ülkemizi yaşamak için en çekici hale getirecek” dedi.

Sofya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı, süper bilgisayarın Sofya için büyük bir adım olduğunu kaydetti.

Discoverer, 4,4 petaflops Rmax ve 6 petaflop'tan fazla Rpeak üzerinde işlem gücüne sahip peta ölçekli bir süper bilgisayardır.

Discoverer sisteminin bellek kapasitesi 2 petabayt olacak.  

“Petascale Supercomputer – Bulgaristan” isimli konsorsiyum, üye kuruluşların bilgisini ve uygulamalı bilimlerde 15 yılı aşkın deneyimi birleştiren bir konsorsiyumdur. Bu konsorsiyumun kurucuları Sofia Tech Park, Ulusal Süper Bilgisayar Uygulamaları Merkezi ve Yapay Zeka Stratejik Merkezi'dir. Şimdiye kadar edinilen deneyim IBM Blue Gene / P ve HP HPC cluster olmak üzere 2 süper bilgisayarın yapımını içeriyor.


DİĞER HABERLER