Bulgaristan'da küçük şirket kredileri faiz oranı ortalaması %5'in altında kalmaktaSalı, 30 Ağustos 2016

Bulgaristan'da küçük şirket kredileri faiz oranı ortalaması %5'in altında kalmaktaSon bir buçuk yılda mevduat faizleri yarı yarıya düşmüş, kredi faiz oranları ise % 30 civarında düşüş kaydedildi. Bulgar Merkez Bankası'nın yayımladığı son verilere göre, kurumsal kredilerin faiz oranları artık tüm ülke genelinde % 5 oranı altında seyretmekte.

Hanehalklarının kullandığı ipotekli kredi ve tüketici kredisi faiz oranlarının da nispeten düşük olduğu açıklandı.

Bulgar Merkez Bankası'nın son verilerine göre, 1 milyon EURO'nun altında olan kurumsal EURO bazlı kredilerin faizleri % 11 düşerek en fazla ucuzlayan krediler konumuna geldi.

Temmuz ayında şirketler bu hacimdeki kredileri ortalama % 4,2 yıllık faiz oranı ile aldı. Merkez Bankası'nın istatistiklerine göre, düşük faizlere rağmen Bulgar şirketlerinin kredi almaktan çekindiklerini göstermektedir.

Bulgar Levası olarak çekilen ipotekli kredi ortalama faiz oranları % 5 olarak açıklanırken, EURO olarak çekilen ipotekli kredi ortalama faiz oranları % 5,7 oranında açıklandı.

Bulgar Levası olarak çekilen tüketici kredisi ortalama faiz oranları % 10 civarında olurken, EURO olarak çekilen tüketici kredisi ortalama faiz oranları % 6,7 oranında açıklandı.


DİĞER HABERLER