Bulgaristan'da Lejyoner hastalığı vakası olduğuna dair hiçbir veri yokSalı, 27 Ağustos 2019

Bulgaristan'da Lejyoner hastalığı vakası olduğuna dair hiçbir veri yokSağlık Bakanlığı Başmüfettişi Dr. Angel Kunçev, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) verdiği demeçte, "Bulgaristan'da Lejyoner hastalığı vakası olduğuna dair hiçbir veri yok" diye kaydetti.

Onun ifadesine göre yaşlı insanlar, eskiden sigara içmiş olanlar ve şu anda sigara içenler, kronik hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları olan kişiler risk altındadır.

Dr. Kunçev, hastalığı geçiren erkeklerin sayısının kadınlardan 4-5 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Başmüfettişin ifadesine göre, hastalık virüsü suda yaşar ve duş, soğutma sistemleri, fıskiyeler gibi su tesisleri iyi temizlenmediği takdirde onlarda Lejyoner hastalığı virüsü çok kolay gelişebilir. Sular uzun süre akmadığında risk artar.

Dr. Kunçev, "Hastalık her zaman şiddetli seyretmez. Semptomlar karakteristik değildir ve bir kişinin virüsü taşıdığını anlaması zordur. İlk belirtiler yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, üst solunum yollarının tahrişi" diye kaydetti.

Başmüfettiş, Lejyoner hastalığı virüsünün antibiyotiklere duyarlı olduğunu ve zamanında teşhis edildiğinde tedavi edile bilineceğini bilmenin önemini vurguladı.

Avrupa'da geçen yıl hastalık vakalarının sayısı yaklaşık 11 000'di ve hastalığın en fazla görüldüğü ülkeler İtalya ve İspanya idi, Fransa ve Almanya'da da vakalar tespit edildi.

Bulgaristan'da hastalığın görülme sıklığı çok daha düşüktür- 100 000 kişide 1'den azdır. Hastalığın yaygın olduğu ülkelerde ise 100 000'de 3 - 4 kişiye ulaşmaktadır.


DİĞER HABERLER