Bulgaristan’da okullar, tekrar uzaktan eğitime geçecekCuma, 07 Ocak 2022

Bulgaristan’da okullar, tekrar uzaktan eğitime geçecek

Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Georgi İvanov, “Bulgaristan’da Covid-19 salgını dalgası zirve noktasına ulaşmak üzere bulunuyor. Günde 5000-6000 yeni vaka ile son günlerde bir plato çizmeye devam ediyoruz” diye kaydetti. Bakan Yardımcısı, “Eğer toplumun desteğini alamazsak bu dalgayı aşmamız zor olacaktır” dedi.  Doç. Dr. İvanov, vatandaşları bugün (07.01.2022) Aziz İvan Günü de dahil olmak üzere grup halinde toplanmalardan kaçınmaya çağırdı.

Bakanlık, eski Bakan Stoyço Katsarov tarafından oluşturulan ayakta teşhis ve tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşlarında Covid-19 muayene bölümlerinin geliştirilmesine ve güçlendirilmesine vurgu yapıyor. Bunun nedeni, Omicron varyantından kaynaklanan vakalarda hastalığın daha hafif geçmesinden dolayı aile hekimleri üzerindeki baskının özellikle güçlü olması bekleniyor. Aile hekimlerine çok fazla hastanın gitmemesi için Covid-19 muayene bölümlerinin iyi çalışması ve hastaların ikincil muayenelerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Sofya'daki hastanelerde Covid-19 hastaları için ayrılan yatakların %60'ının dolu olduğunu belirten Bakan Yardımcısı, sadece 38 boş yoğun bakım yatağı olduğu iddialarını yalanladı.

Doç. Dr. İvanov, “Ancak bu dalganın patlak vermesiyle yeniden çevrimiçi eğitime geçmek zorunda kalınması ve bu nedenle okulların yakından izlenmesi beklenmektedir. Çocuklar virüsü yayıyor ve ebeveynlerine bulaştırıyor” dedi.

Bakan Yardımcısının ifadesine göre, sahte yeşil sertifikalarla ilgili sorun ciddi boyuttadır. Şimdiye kadar sahte aşı sertifikası düzenleme gerekçesiyle 32 dava açıldı.  

Doç. Dr. İvanov,  “Aşı her derde deva değildir. Aşı sizi enfeksiyondan korumaz, ancak hastalık ortaya çıkmışsa seyrini hafifletmeye yardımcı olur. Bu yüzden aşı olmamız gerekiyor” diye belirtti.


DİĞER HABERLER