Bulgaristan’da olağanüstü salgın durumu kaldırılıyorSalı, 29 Mart 2022

Bulgaristan’da olağanüstü salgın durumu kaldırılıyor

Hükümet, ülkede uygulamaya konulan olağanüstü salgın durumunun süresini 31 Mart 2022'den sonra uzatmayacak. Karar, geçen ay birkaç kez kabine üyeleriyle gerçekleştirilen çalışma toplantılarında ayrıntılı olarak tartışıldıktan sonra alındı. Önde gelen anlayış, neredeyse iki yıl ülkemizde olağanüstü salgın durumu uygulanmasından sonra şu anda salgın durumunun öngörülebilir bir şekilde izlenip yönetildiği ve vatandaşlar ve işletmelere yönelik yeni kısıtlamalara gerek olmadığıdır.

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Sağlık Bakanının emirnamesiyle ülke genelinde uygulamaya konulan geçici anti-salgın önlemleri kaldırılacaktır. Halka açık kapalı yerlerde koruyucu yüz maskesi takmak; fiziksel mesafe kuralının gözetilmesi; aynı anda kapalı alanları ziyaret edebilecek kişi sayısındaki kısıtlamalar; yükseköğretimde yüz yüze eğitimin uygulanmasına ilişkin kısıtlamalar; hastanelere ve sosyal hizmet kurumlarına ziyaretçi yasağı; işverenlerin, personelin %50'sinden fazla olmamak kaydıyla iş yerlerinde çalışmaya devam etmelerine izin verilmesi şartı gibi kısıtlamalar söz konusudur.

Halihazırda olağanüstü salgın durumu uygulanıp uygulanmamasına bakılmaksızın doktor ve hemşirelerin maaşlarında kalıcı bir artış olasılığının tartışıldığı Ulusal Sağlık Sigortası Fonu (NZOK) ile yeni ulusal çerçeve anlaşmasının müzakereleri halen devam etmektedir.

Önümüzdeki hafta yasama organı düzeyinde 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan uygulanabilir çözümler sunmak için değişiklik teklifleri değerlendirilecek. Amaç, sağlık sistemindeki durumu daha iyi yönetmek, Covid-19'lu hastaların yeterli tedavisini sağlamak ve gerekirse duruma göre değişik ve bölgesel düzeyde önlemlerin alınması için fırsatlar sağlamaktır.


DİĞER HABERLER