BULGARİSTAN'DA PASAPORTLAR VE KİMLİKLER DEĞİŞİYORCuma, 17 Nisan 2009

BULGARİSTAN'DA PASAPORTLAR VE KİMLİKLER DEĞİŞİYOR6 aya kadar Bulgaristan'da Avrupa Komisyonu'nun standardına göre hazırlanan ve biyometrik veriler içeren kimlik, ikamet ve ehliyet kartlarının yapılmasına geçilecek. İçişleri Bakanlığı, yeni kartların hazırlanması için kamu ihalesini kazanan "Siemens" şirketi ile sözleşme imzaladı.
İçişleri Bakanı Mihail Mikov, projenin, 116 milyon avro değerinde olduğunu, projenin hayata geçirilmesi için şirketin 30 tedarikçi ile çalışacağını söyledi. Şimdilik Bulgaristan vatandaşlarının kimlik ve ehliyet kartlarında değil, sadece uluslararası pasaportlarında biyometrik veriler içerilecek. Yeni kimlik kartları, Avrupa yasaları gereğince yürürlüğe getirilmesi gerekiyor. Bakan Mikov, aksi halde Bulgaristan'a yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Bulgaristan vatandaşları, kimlik kartlarını hemen değiştirmek zorunda olmayacak. Şimdiki kimlik kartları, süresinin dolmasına kadar geçerli olacak. Bulgaristan vatandaşlarının uluslararası biyometrik verili pasaportu, AB sınırları içerisinde en ucuzlarından olacak. Uluslararası pasaportun fiyatı Romanya'da da 55 avro olup Bulgaristan'da 25 avro olacak.

İçişleri Bakanı Mihail Mikov, şunları söyledi: "Bulgaristan'da en korunmuş ve en güvenilir kimlik kartlarından biri hazırlanacak. Bunun yanı sıra projenin hayata geçirilmesi, eski kimlik kartlarının kullanılmasını sağlayacak. Yani eski belgeler, zorunlu olarak değiştirilmeyecek, biyometrik veriler içerecek olan yenilerine zaman ve kaynaklar kaybedilmeden yavaş yavaş geçilecek."

"Siemens" şirketi eşbaşkanı Veska Davidova, "Kimlik kartlarımızda 10'dan fazla korunmuş unsur var. Bazıları lazer teknolojisine dayalıdır" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "İç prosedürleri çok gelişmiş, Amerikan ve Avrupa yapıları tarafından tanınmış bir şirket olduğumuzu iddia ediyoruz. "Siemens"te yolsuzluk olayları yok, şirketimiz, iş çevrelerinde şeffaflık açısından dünyada ilk sıralarda yer alıyor."


DİĞER HABERLER