Bulgaristan'da romatizmal hastalığı olan çocuklar için ilk merkez açıldıCuma, 21 Temmuz 2017

Bulgaristan'da romatizmal hastalığı olan çocuklar için ilk merkez açıldıBugün Bulgaristan'da ilk olan Romatizmal Hastalığı Olan Çocuklar ve Ebeveynleri İçin Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Merkezi açıldı.

Merkez, Sofya Prof. Dr. İvan Mitev Çocuk Hastalıkları Hastanesi Romatoloji, Kardiyoloji ve Hematoloji Kliniği bünyesinde bulunuyor. Bu merkez, romatizmal hastalığı olan çocukların ve ebeveynlerin sağlık uzmanları, psikologlar ve sanat terapistleri tarafından destek ve danışmanlık hizmetleri alabileceği koruma altında bir alandır.

Ülkede 60 000 kişi romatoid artrit hastasıdır. Bu hastalık eklemlerde kronik inflamasyona neden olan bir otoimmün hastalıktır.

Bulgaristan'da bu hastalığı olan çocukların sayısı 900'den fazladır. Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) en son biyolojik tedavilerin maliyetini bile ödeyerek çocukların tedavi masraflarını yüzde 100 karşılıyor.

Açılış töreninde konuşan Romatoid Artritli Hastalar Derneği Başkanı ve romatizmal hastalığı olan Roza Çeglayska, romatizmal hastalığı olan çocukların gelişebileceği ve entegre edilebileceği kapsamlı hizmet merkezini tanıttı.

Çeglayska, "Bu sadece başlangıçtır. Merkezin geliştirilmesine devam edilecek. Burada uzmanlar konferans verecek, sanat terapileri uygulanacak. Bizler çocukların engelli hale gelmesine izin vermemeliyiz. Onların çocukluğunu yaşaması ve toplumumuzun onurlu bireyleri olması lazım" diye kaydetti.

Sofya Prof. Dr. İvan Mitev Çocuk Hastalıkları Hastanesi Romatoloji, Kardiyoloji ve Hematoloji Kliniği Başkanı Doç. Dr. Stefan Stefanov, çocuklarda agresif seyreden ve engelliliğe yol açabilen hastalığın önemini belirtti. Romatoid artrit, çocukların gelişimi ve büyümesi üzerinde büyük bir etkisi olan kronik ve ağır bir hastalıktır ve çocuklar, sosyalleşmeyi başarabilmesi ve kendilerini farklı hissetmemesi ve toplum tarafından dışa itilmemesi için sürekli hizmete ve desteğe ihtiyaç duyuyorlar.

Doç. Dr. Stefanov, "Geçerli tedaviler ve ilaçlar ve hekim, ebeveyn ve çocuk arasındaki iyi temaslar sayesinde hasta çocukların en iyi tedavisi gerçekleştiriliyor" diye kaydederek, merkezde ebeveynlerin çocuklarından başka hekimlerle de daha iyi temaslarda bulunabileceklerini ifade etti.

Doç. Dr. Stefanov, "Ne mutlu bize ki, ülkemizde hasta çocukları biyolojik terapisi dahi tüm modern ilaçlarla tedavi etme imkanına sahibiz. Bu tür bir tedaviye ihtiyacı olan hiçbir çocuğu geri çevirmediği için NZOK'a teşekkür ederiz" dedi.


DİĞER HABERLER