Bulgaristan'da seçimlerin ardındanCuma, 31 Mart 2017

Bulgaristan'da seçimlerin ardındanBulgaristan'da Merkez Seçim Komisyonu (MSK), 26 Mart'ta yapılan seçimlerde sadece 5 siyasi gücün yüzde 4 olan barajı aşarak parlamentoya girdiğini açıkladı.

MSK'dan yapılan açıklamaya göre, nihai sayımın tamamlanmasının ardından kayıtlı seçmen sayısının 6,8 milyon olduğu ülkede seçimlerde katılım oranının yüzde 53 oldu.

Eski Başbakan Boyko Borisov'un merkez sağdaki Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi için Yurttaşlar Partisi (GERB), 1 milyon 147 bin 292 seçmenin tercihi olarak 240 üyeli parlamentoda 95 milletvekili bulunduracak.

Eski komünist partisinin devamı konumundaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 955 bin 490 oyla 80 sandalyenin sahibi olacak.

Irkçı ve aşırı milliyetçi üç partiden oluşan Birleşik Vatanseverler koalisyonu da aldığı 318 bin 513 oyla 27 milletvekilliği kazandı.

Üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), 315 bin 976 seçmenin desteği ile parlamentoda 26 milletvekiliyle temsil edilecek.

İlaç ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren iş adamı Veselin Mareşki'nin, 145 bin 637 seçmenin oyunu alan Volya (İrande) Partisinin de parlamentoda 12 sandalyesi bulunacak.

MSK, ülkede yeni kurulan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisinin, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile birlikte oluşturduğu DOST Birliği koalisyonunun ise 105 bin oy aldığını ve ulaştığı yüzde 2,86 oy oranı ile barajın altında kalarak parlamentoda temsil edilmeyeceğini açıkladı.

- Seçim ihlallerine itiraz

Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tsasarov, ırkçı partilerin oluşturduğu Birleşik Vatanseverler koalisyonunun Türkiye'de yaşayan ve Bulgaristan'a gelip oy kullanmak isteyen Bulgaristan vatandaşların önüne koyduğu şiddetli engeller nedeniyle soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 24 Mart'ta ülkenin Türkiye'ye açılan üç gümrük kapısının önünde barikat kurup Bulgaristan'a giriş yapmaya çalışan çok sayıda vatandaşın özgür irade ve seyahat etme hakkına karşı baskı uygulandığı ihbarlarının dikkate alındığı belirtildi.

Medyaya da yansıyan bilgilere göre milletvekili adaylarının da aralarında bulunduğu göstericilerin eylemlerinin soruşturulması için Sofya Şehir Savcılığına talimat verildi.

Soruşturma da gerek duyulması halinde medyanın kaydettiği görsel çekimlerin ve polis ile diğer memurların ifadelerinin de değerlendirileceği aktarıldı.

- Başbakan Gercikov, seçmenlerin "Bulgarca bilmesi gerektiğini öne sürdü

Seçimlerin organizasyonundan sorumlu teknokratlar hükümeti Başbakanı Ognyan Gercikov ise Türkiye'de kurulan 35 seçim sandığında oy kullanmak isteyen vatandaşların Bulgarca beyanname doldurulmasının zorunlu kılındığı seçimlerin mükemmel geçtiğini savundu.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Gercikov, Bulgarca konuşamayanların nasıl Bulgaristan vatandaşı olabileceklerini anlayamadığını ileri sürdü.

Gercikov, "Bulgarca olarak ismini dahi yazamayan ne için oy verebilir? Seçime katılmak isteyen, lütfen gerekli nezaketinde bulunup Bulgaristan'da kullanılan Bulgarca dilini öğrensin. Bulgarca öğrenemeyen ne biçim Bulgar olabilir ki? Onlar, yasal olarak Bulgarca bilme görevini yerine getirmeliler. Her bir Bulgaristan vatandaşının hak ve mecburiyetleri var. Mecburiyeti Bulgarca bilmesidir." ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçların iptalini talep eden DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Türkiye'deki soydaş seçmenlerin haklarının engellenmesine ilişkin Bulgaristan Anayasa Mahkemesine başvuracağını ve Strasburg'da dava açacağını bildirmişti. Mestan ayrıca Türkiye'de kurulan 35 seçim yerinde oy kullanmak isteyen vatandaşlara Bulgarca beyanname doldurulmasını öngören MSK'nın talimatının DOST Birliğinin seçim başarısını önemli ölçüde sınırlandırdığına da vurgu yapmıştı.

- Cumhurbaşkanı Radev: "DOST Partisinin itirazlarına ilgili kurumlar yanıt versin"

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoda temsil edilecek siyasi güçlerden Bulgaristan'ın geleceği için en iyi kararı vermelerini istedi.

Radev, Filibe kentinde basına yaptığı açıklamada seçim sonrası nasıl bir koalisyonunu kurulacağı konusunda yorum yapmak istemediğini belirterek, "Yapılacak siyasi istişarelere daha vakit var. Partilerin, alabilecekleri en iyi kararı almasına izin verelim." dedi.

DOST Partisi Genel Başkanı Mestan'ın seçim sonuçların iptaline ilişkin taleplerini de yorumlayan Radev, Mestan'ın itirazlarına Bulgaristan'daki ilgili kurumların yanıt vermelerini beklediğini söyledi.

Bulgaristan'da yeni parlamentonun 19 Nisan'da göreve başlaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Radev, parlamentoda temsil hakkı kazanan 5 siyasi gücün heyetleri ile istişarede bulunduktan sonra seçimde en çok oyu alan GERB partisine hükümet kurma görevi verecek.

Kurulacak hükümetin yeni parlamentodan güvenoyu alabilmesi için 240 milletvekilinin en az 121'inin desteğini alması gerekiyor.


DİĞER HABERLER