Bulgaristan'da tüketim mal ve hizmetlerin fiyatları, AB'de en düşük seviyedeSalı, 27 Ağustos 2019

Bulgaristan'da tüketim mal ve hizmetlerin fiyatları, AB'de en düşük seviyede Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisinin (Eurostat) verileri, 2018'de Bulgaristan'da tüketim mal ve hizmetlerinin fiyatlarının, Avrupa Birliği'nde (AB) en düşük seviyede olduğunu gösteriyor. Veriler, kapsamlı bir şekilde araştırılan 10 bileşenden 6'sında Bulgaristan'ın en düşük fiyatlara sahip olduğunu göstermektedir.

Danimarka'da fiyatlar en yüksek (AB ortalamasının % 138'i) düzeydedir. Danimarka'yı % 127 ile İrlanda ve Lüksemburg, Finlandiya (% 123) ve İsveç (% 119) izledi. Diğer uçta % 51 ile Bulgaristan, Romanya (% 53) ve Polonya (% 57) bulunuyor. Komşu ülkelerimiz Yunanistan, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'da fiyatlar, AB ortalamasının sırasıyla % 84'ü, % 43'ü,% 48'i ve % 54'ü düzeyindedir.

Bulgaristan'da yiyecek ve alkolsüz içecek fiyatları AB ortalamasının % 74,8'ine yükseldi. Ülkemiz, 28 ülke arasında 26.sırada yer almaktadır ve fiyatlar yalnızca Polonya (% 68) ve Romanya'da (% 65) daha ucuzdur. Danimarka ortalama fiyatların % 130'ü düzeyi ile ilk sırada yer almaktadır.

2018 yılına ilişkin verilere göre, alkol ve sigara Bulgaristan'da en ucuzdur (AB ortalamasının% 58'i) ve son sıralarda % 10'dan fazla farkla Romanya ve Macaristan bulunuyor. Bu fiyat grubu İrlanda (% 178) ve Birleşik Krallık'ta (% 157) en pahalı, bunu iki İskandinav ülkesi - Finlandiya (% 145) ve İsveç (% 127) izlemektedir.

Yiyecek ve içecek mekanları ve otellerde alkol ve sigara fiyatlarındaki farklar 3 kattan fazladır. Bu bileşene göre de Bulgaristan, sonuncu sırada (AB ortalamasının% 47'si) yer alıyor. Fiyatlardaki fark, Danimarka'da (% 152) ve İsveç'te (% 139) rekor düzeydedir.

Bulgaristan'ın en son sırada yer aldığı diğer sektörler giyim ve ayakkabı, ev eşyaları, ulaşım hizmetlerine ilişkin giderler ve bina bakım maliyetleridir.

Veriler 2400'den fazla tüketici mal ve hizmetini kapsamaktadır ve Eurostat ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) satın alma gücü programı kapsamında yapılan araştırmadan elde edildi. Kullanılan fiyat seviyeleri, kira, elektrik, su veya ısıtma giderleri dahil olmak üzere hane halkı harcamaları kavramına dayanmaktadır, ancak sağlık veya eğitim harcamalarını içermemektedir.


DİĞER HABERLER