Bulgaristan'da Yaklaşık 3000 Kişiye İstihdam Sağlayan Teklas Global İnsan Kaynakları Direktörü Ve Yürütme Kurulu Üyesi Gülsünay Uysal Kaba İle SöyleşiSalı, 23 Şubat 2021

Bulgaristan'da Yaklaşık 3000 Kişiye İstihdam Sağlayan Teklas Global İnsan Kaynakları Direktörü Ve Yürütme Kurulu Üyesi Gülsünay Uysal Kaba İle SöyleşiBulgaristan'da yaklaşık 3000 kişiye istihdam sağlayan Teklas Global İnsan Kaynakları Direktörü ve Yürütme Kurulu Üyesi Gülsünay Uysal Kaba ile Teklas'ı konuştuk. "İyi bir yetenekte olmazsa olmazlarımız kişinin çalışkan, dürüst, özverili, iyi niyetli, geçimli ve iletişimi kuvvetli olması" dedi. Otomotivde kadın olarak çalışmanın zorluğuna değinen Uysal Kaba, "Kırcaali Fabrikamızın %46'sı kadın ve bu oranla gurur duyuyoruz. Tüm tesislerimize Kırcaali Fabrikamızı rol model alarak aynı eşitliği sağlamak istiyoruz" dedi. Önümüzdeki dönemde sürdürülebilir üretim konusuna odaklandıklarını belirten Uysal Kaba, Kırcaali tesisinde çalışan başına 58 metrekare yeşil alan düştüğünü vurguladı.

Teklas'ın global yapısından bahsedebilir misiniz

Akışkan sistemlerde ısıtma soğutma hatlarında ana sanayi için yan parça üretiyoruz. 6 farklı ülkedeki 11 üretim tesisi ile en önemli otomobil üreticilerinin global tedarikçisiyiz. Bu yıl TEKLAS ailesi olarak 50. yılımızı kutluyoruz. 1971 yılında Gebze, 2004 yılında Bartın, 2006 Bulgaristan Kırcaali, 2012'de Çin, 2015 yılında Sırbistan, 2016'da Meksika, 2017'de Bulgaristan Krumovgrad ve son olarak 2020 yılında ise Bulgaristan Vratsa ve USA fabrikalarımızı açtık. Bunların dışında Almanya ve Fransa'da ise satış ofislerimiz var. TEKLAS, 35 farklı ülke için katma değeri yüksek, yenilikçi bir yaklaşım ile sistemler geliştirerek teknoloji aktarmaktadır. 12 farklı milliyetten çalışan çeşitliliğine sahip TEKLAS'ın global olarak 6500'e yakın çalışanı mevcut ve bu çalışanların neredeyse yarısı Kırcaali fabrikamızda çalışıyor.

Pandemide Teklas etkilenmedi mi, bu krizi nasıl yönettiniz ve yönetiyorsunuz

Biz TEKLAS olarak kendini krize her an hazır tutan bir firmayız. Bu kriz hazırlanılacak gibi bir kriz değildi belki, uzun sürdü ve devam ediyor. Halen ne zaman biteceğini kestiremiyoruz ve aslında belki de bitmeyecek, yeni normal bu ve şu an tanımlanıyor diyoruz. Her neydiyse biz hazırlıklıydık. Pandemi döneminde Bulgaristan Vratsa ve Amerika Georgia Calhoun olmak üzere iki yeni fabrika açtık. Mesela pandemi başında Kırcaali tesisimizde 2500'lerde olan çalışan sayımız, yıl sonunda 2700'leri buldu. Sadece geçtiğimiz hafta Kırcaali fabrikamıza yaklaşık 50 personel alımı yaptık. Keza, pandemi başında Vratsa fabrikamızda 2 çalışan vardı, şimdi ise 150'ye yaklaştık. Alımlarımız devam ediyor.

Diğer yandan elbette zorluydu. Pandemi sürecinde daha önceleri üretim odaklı firmalarda imkansız görünen uzaktan çalışma sistemini deneyimledik. Hatta finans, IT gibi departmanlarda uzaktan çalışma biçiminin faydalarını olumlu yönde tespit ettik. Çalışanlarımızın yolda kaybettiği enerji bu sistem sayesinde iş motivasyonuna dönüştü. Önümüzdeki dönemde bazı tesislerimizde uzaktan çalışma sistemini bazı departman ve pozisyonlar için kalıcı olarak devreye alabiliriz.

Bu dönemde eğitim sistemlerimizi gözden geçirmeye başladık. En önemli değişikliklerden bir diğeri de eğitim programlarımızda oldu. Yüz yüze yapılan eğitimler yerini önce hibrid, uzun vadede ise tamamen online eğitimlere bırakacak. Biz de TEKLAS olarak çalışanlarımızın ihtiyaçlarına yönelik psikoloji, beslenme, koçluk, sağlık gibi konularda iç yayınlar organize ettik, uzmanları şirket çalışanlarımızla buluşturduk bunların yanında tüm çalışanlarımıza alması gerekli olan İSG, İATF denetimi gibi teknik eğitimlerini de online düzenledik ve devam ediyoruz. Bunların bazılarını globalde uyguluyoruz bazılarını ise tesis bazında.

Çalışanlarla aramızdaki iletişim daha da kuvvetli olsun diye bir iç iletişim aplikasyonunu devreye aldık. Şu an ofis çalışanlarımızla denemesini gerçekleştiriyoruz. Pandemide, İK'cıların global arenada en çok konuştuğu konulardan biri de stajyer konusuydu. İnsan yetiştirmeye ve bu yönde verilen emeğe, yapılan zaman yatırımına içtenlikle inanan bir şirket olarak stajyer yetiştirme sürecimize pandemi engel olamadı, stajlarımızı da online'a taşıdık. Gelecek vaad eden, istekli yetenekleri sektörümüze ve şirketimize kazanmak için kapılarımız her zaman açık.

Teklas için iyi bir yetenek ne demek, birini işe alırken en çok neye dikkat ediyorsunuz?

İyi bir yetenekte olmazsa olmazlarımız kişinin çalışkan, dürüst, adil, samimi, özverili, iyi niyetli, saygılı, geçimli, güler yüzlü, dışadönük, lider, yaratıcı, analitik, zeki, duygusal zeka sahibi, takım oyuncusu, iletişimi kuvvetli olması.

Kişinin karakter yapısı bizim için çok önemli. Bizler böyle bir adayı bulduğumuzda gerekli tüm teknik yetkinlikleri edindirerek kişiyi kazanmaya hazır oluyoruz. Ancak biliyoruz ki uyumda sorun olduysa ki bunu en iyi şöyle söyleyebilirim: "mülakatlarda içimize sinmeyen bir şey varsa" aday en kapsamlı teknik donanıma sahip olsa bile, TEKLAS'ta uzun süreli bir karşılığı olmuyor.

Teklas'da yeni yetenekler için yükselme fırsatları var mı?

Eğer çalışan; dürüst, akıllı ve çalışkan ise zaten TEKLAS'ta yükselecektir diyebilirim. Teklas'ta yükselmek için belli bir yaş ya da kıdem gerekmiyor. Tüm yükselme fırsatlarımız ve kriterlerimiz çalışanın yaptığı iş ve liderlik yetenekleriyle ilgili.

Gelecek teknolojilerde nelere önem veriyorsunuz?

Teklas olarak üretimde robotik otomasyon uygulamalarımızı tüm tesislerimize yayma yolunda hızla ilerliyoruz. Uzun dönemde hedefimiz mevcut 350 civarında olan robot yoğunluğumuzu 1000'li rakamlara ulaştırmak. 2021 Ocak ayı itibariyle siparişi verilmiş birçok robot uygulamaya konulacak. Otomasyon ve robot kullanımının getirdiği verimliliklerin de ötesinde, hem kalite anlamında hem de prestij anlamında birçok avantajı bulunuyor. Rakiplerimizden en büyük farkımız, üretim yapan bir firma olmanın ötesinde kendi içimizde proses geliştirebiliyor olmamız. Bu işin basamak taşlarından ilki ise otomasyon. Kendi bünyemizde yaptığımız bu çalışmalar bize hem hız kazandırıyor hem de devreye alma süreçlerinde prosesleri geliştirmemize yardımcı oluyor.

Gelecekte kişiye özel tasarlanmış araçlar yaygınlaşacak ve en önemlisi sürdürülebilir üretim öne çıkacak çünkü hem kaynaklar hem doğa yok oluyor. Ve artık bunun farkında olan bir nesil var. Biz de sürdürülebilir üretim üzerine kafa yoruyoruz ve bu yıl Kırcaali fabrikamızda yenilenebilir enerjiler kapsamında ciddi bir yatırımımız olacak. Bu hem TEKLAS ailesi için hem de dünyamız için heyecan verici.

Yeni yetenekler neden sizi tercih etmeli özellikle Kırcaali tesisiniz için soruyorum?

Önce genel bilgi vermek isterim. TEKLAS bildiğiniz gibi B2B çalışıyor. Global pazarda yeteneklere ulaşmamız ve kendimizi anlatmamız her marka kadar kolay değil. Ama inanın akışkan sistemlerde kendini geliştirmek isteyen mühendisler zaten bizi buluyor.

Bizi neden tercih ediyorlar diye ele alacak olursam soruyu: Global fırsatlar ve kısa sürede yükselme olanakları. Yönetici kadromuz çok genç. Ancak tabi ki deneyimli çalışanlarımız da bizim en güçlü kaslarımızdan. Çünkü yaptığımız iş için gereken teknik uzmanlık birebir bulabileceğiniz nitelikte yetkinlikler değil, içeride yetişiyor yetenekler.

Kırcaali tesisimiz en büyük istihdamı sağlayan kapsamlı bir tesis. Özellikle buradan bahsetmek isterim. Ar-Ge yapılanmamız, laboratuvarımız, robotik otomasyon yatırımlarımız, sosyal tesislerimiz, Avrupa Birliği ülkesi olması ve lokasyonunun sağladığı kolaylıklar itibari ile sektörde kariyer yapmak mühendisler için elmas niteliğinde. Çünkü TEKLAS'ın en güçlü özelliklerinden biri de esnek yapısı itibariyle çalışana sunduğu rotasyon fırsatları. Bu gibi kurumsal firmalarda birçok kriter ve şart vardır. Çalıştığı bölümde mutlu olmayan kişiyi, "Rotasyon kuralı 2 yıldır." diyerek, zorla orada çalıştırma niyetimiz hiç olmadı, bu sürede yeteneği tamamen kaybedebilirsiniz. Biz çalışanı dinliyoruz. Anlayabiliyorsak da yardım ediyoruz.

2021 yılında TEKLAS olarak nelere odaklanıyorsunuz?

Öncelikle sürekli büyüyen bir firma olarak odak noktamız yetenekler. Kırcaali'nde de şimdi Vratsa'da da işe alım süreçlerimiz aktif. Diğer yandan sürdürülebilirlik konusu gündemimizde. Her adımda sorguluyoruz. Zorundayız da. Gelecek nesle ne bırakacağız. Gelecekteki TEKLAS'lılara ne bırakacağız? Kurumsal sorumlu vatandaşın temel bilinci bu yönde olmalı.

Şu anda globalde çalışanlarımızın %37'si kadın. Bu oranı daha da arttırmak istiyoruz. Çünkü işe alımda ve iş hayatında eşitliğe inanıyoruz. Hizmet verdiğimiz sektör erkek egemen. Kuşkusuz. Ancak kadınların burada katkıları büyük. Özellikle Kırcaali fabrikamızda kadın oranımız %46 ve tam 1314 kadın çalışanımız bulunuyor. Eril bir sektör olan otomotivde inanılmaz bir oran. Gerçekten zor. Ama Teklas'ta bu olağan. Çünkü bizim için herkes eşit. Çalışan herkes için iş fırsatı ve yükselme fırsatı var. Kırcaali tesisimizdeki bu yüksek kadın çalışan oranını tüm tesislerimize yaymayı hedefliyoruz.

Çalışanlarımızın motivasyonu için yıl içinde yılbaşı hediyesi, bayram çikolataları ve erzak yardımı; ay bazında uyguladığımız işe devam primi, kıdem yıllarını kutladığımız Çınar Ödülleri, çalışan önerilerini takdir ettiğimiz Fikr-i Şahane ödülleri gibi birçok değerlendirme, ödüllendirme sistemimiz bulunuyor.

Üretimde ve tüketimde olduğu gibi yetenekte de sürdürülebilirliği önemsiyoruz, yeteneği elde tutmaya, çalışan bağlılığına çok önem veriyoruz. Teklas'ta hep bir aile ortamı hakim yukarıda saydığımız karakter özelliklerine sahip yetenekleri bulduğumuzda gerekli teknik yetkinlik eğitimlerini biz veriyoruz. Çünkü teknik yetkinlik kazandırmanın kolay ama şirkete katma değer yaratacak doğru insanı bulmanın zor olduğunu düşünüyoruz.

Bir diğer odak konumuz Sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik çevre ile sınırlı değil, fakat çevre gerçekten en önemli parçalarından bu kavramın. Mesela Kırcaali Fabrikamızda çalışan başına düşen yeşil alan oran 58 metrekaredir. Bu iş ortamında insan için sunulan çok önemli bir yaşam alanı demek.

Biz çevre standartlarına uymayı, çevre üzerindeki olumsuz etkimizi en aza indirgemeyi amaçlıyoruz. Sürdürülebilirlik anlayışımızı "Kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmek, ekonomik beklentilerimize çevresel ve sosyal duyarlılıkla denge içinde bakmak." olarak özetleyebiliriz. Kullandığımız suyun, havanın, teknolojinin izini sürmeye başladık. Ölçtükçe hedefler koyarak azaltmayı hedefliyoruz.

Aslında her şeye etik ile başladık. Etik kurallarımızı belirledik, Etik Kurulu oluşturduk ve ethics@teklas.com.tr adresiyle bir etik hattı oluşturduk. Sonrasında ise Sürdürülebilirlik Politikamızı oluşturduk. İş etiği bizim için, Dürüstlük, Bilgilerin Gizliliği, Yasalara Uygunluk ve Uyum, Finansal Kayıtlarda Doğruluk, Görevi Kötüye Kullanma ve Çıkar Çatışması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele, Adil Rekabet Kurallarına Uyum, Hediye Politikası, Taciz, Ayrımcılık, İş ve İnsan Hakları, Kimliğin Korunması ve Misilleme Yapılmaması, Çevre, Paydaşlar, Bilgilerin Açıklanması konularına odaklanıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER