Bulgaristan'da yeni 76 acil yardım merkezi inşa edilecekCuma, 28 Ekim 2016

Bulgaristan'da yeni 76 acil yardım merkezi inşa edilecekAcil Sağlık Yardımı Sistemini Destek Projesinde 2018 yılında baharda ülkede yapımına başlanacak tüm yeni Acil Tıp Yardımı Merkezlerinin inşasının tamamlanması öngörülüyor. Proje, 2014-2020 Bölgeler Büyümede Operasyonel Programı kapsamında finanse ediliyor. AB tarafından projeye ülkede acil yardım merkezlerinin modernizasyonu ve eski ekipmanların yenilenmesi için 83 597 313 avro hibe desteği veriliyor.

Proje finansmanı 76 tane tamamen yeni acil yardım merkezi inşaatı, ilave kat veya birimin inşaatına ilişkin 6 proje ve mevcut acil yardım merkezleri binalarının yeniden yapılandırılması ve onarımına ilişkin 155 proje için harcanacak.

Projenin hazırlık aşaması artık tamamlanmak üzere ve Sağlık Bakanı Petır Moskov'un ifadelerine göre mart ayında projeyi üstlenecek firmaların seçimine ilişkin açık teklif usulüyle yapılacak ihalelerin bitmesi gerekir.

İhale 27 lot şeklinde yapılacak ve bu da projenin maksimum hızla gerçekleştirilmesine imkan vererek, bazı durumlarda ihaleye itiraz edilmesinin tüm projenin uygulamasını geciktirme ihtimalini önleyecek.

İnşaat ve onarımdan başka finansmanın büyük bir kısmı eski ekipmanların yenilenmesi üzere teletıp cihazları ve hayat kurtarıcı ekipmanlarla donatılmış 400 yeni ambulans dahil yeni modern ekipmanların alımı için harcanacak.

Bakan Moskov, bazı acil yardım servislerin ve şubelerin tamirinin önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor. Bu büyük yatırımla her bir Bulgaristan vatandaşının 30 dakika içinde acil yardım hizmetine erişimi olması amaçlanıyor.


DİĞER HABERLER