Bulgaristan’da yeni geçici hükümet görevi devraldıSalı, 02 Ağustos 2022

Bulgaristan’da yeni geçici hükümet görevi devraldı

Bugün (02.08.2022) Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in atadığı Gılıb Donev başkanlığındaki yeni geçici hükümet Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda düzenlenen yemin töreninin ardından Başbakanlık'ta gerçekleşen devir teslim töreni ile resmen göreve başladı.

100. Bulgaristan hükümeti, Kiril Petkov başkanlığındaki hükümetten görevi devraldı.

Devir teslim töreni, Bulgaristan Milli Marşı ve Avrupa Birliği Marşı ile başladı.

Eski Başbakan Petkov, törende yaptığı konuşmada, “Koalisyon hükümetimiz adına ülkenin yönetimini size devrediyorum. Kamusal alandaki algıların aksine Bulgaristan'da kıyamet kopması için hiçbir koşul yok. Dikkatinizi adil erken seçim hazırlıkları yapmaktan başka yöne çevirecek mayınlar, tuzaklar, ayak kaldırmalar yok” diye kaydetti.  

Petkov, “Dün Bulgaristan, Avrupa Komisyonu ile operasyonel düzenlemeler konusunda bir anlaşma imzaladı. Bulgaristan Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kabul edilmesine rağmen operasyonel düzenlemeler yapılması konusunda anlaşan 15. ülke olduk. Zaten bu hafta 2,6 milyar leva değerinde bir fatura gönderebilirsiniz” dedi.

Yeni Geçici Başbakan Donev, “Bir saat önce Anayasa'ya ve ülkenin yasalarına saygı duyacağımıza ve tüm eylemlerimizde halkın çıkarlarını rehber edineceğimize yemin ettik. Artık yeminimiz geçerlidir. Her imza ve kararla Bulgaristan'ın ulusal çıkarlarını savunmanız için size karakter sahibi, cesur ve bilge olmanızı diliyorum. İnsanlarla bağlantınızı kaybetmemek için iktidardan biraz uzak durun. Varolan bir soruna çözüm ararken bununla uğraşmak zorunda olan ve devletimizin yardımına güvenecek herkesi düşünün. Size genellikle bizim dışımızda bir şeymiş gibi konuşulan devletin aslında kendimiz olduğunu hatırlatmak isterim” diye kaydetti.

Geçici bakanlardan insanların hayatlarını iyileştirmeyi amaçlayan, sadece sıradaki etkili siyasi mesajlar olmayıp akıllı ve etkili çözümler beklediğini ifade eden Donev, “Önümüzde siyasi tutkuların kızışacağı aylar var. Bu durumda, geçici hükümetin iyi bir hava yaratma ve halkla ilişkilerde üretken diyalogu yeniden tesis etme görevi vardır. Hala bunun mümkün olacağına dair umudum var” diye ekledi.

Yeni Başbakan, geçici hükümetin çalışmalarında doğal gaz fiyatları, akaryakıt fiyatları, yüksek enflasyon, ülkedeki yolların bakım onarım işlerinin önünün tıkanması, yol yapım şirketlerinin protesto eylemlerine ve daha nice sorunların çözümüne öncelik vereceklerini belirtti.


DİĞER HABERLER