Bulgaristan'da yılda yaklaşık 700 bin ton yiyecek çöpe atılıyorPazartesi, 25 Aralık 2017

Bulgaristan'da yılda yaklaşık 700 bin ton yiyecek çöpe atılıyorBulgaristan'da her yıl 670 bin ton gıda çöpe atılıyor. Dünya genelinde ise her yıl çöpe atılan yiyeceklerin miktarı 1 milyar tona ulaşıyor.

Bir kişi yılda 173 kg gıdayı çöpe atıyor. Bu gıdanın yarısı tamamen kullanılabilir halde ve çöpe gitmekten kurtarılabilir.

Fakat bağışlanan gıdalar üzerinden katma değer vergisinin alınmasının kaldırılmasına rağmen gıda ürünü bağışında bulunanların sayısı hala azdır. İstatistik verilere göre yılda çöpe atılmaktan kurtarılan gıda ürünleri ancak 270 tondur. Bu gıdalar sayesinde yaklaşık 30 bin muhtaca yardımcı olmayı başarıyoruz.

Her yıl Bulgaristan Gıda Bankası, toplam yaklaşık 300 ton gıdayı çöpe atılmaktan kurtarmayı başarıyor. Fakat çöpe atılan gıda ürünleri bağışlananlardan yüzlerce kat daha fazladır.

İstatistik veriler, Bulgaristan'da her bir üçüncü çocuk ve ikinci yaşlı için ekmeğin olmadığını gösteriyor. Oysa çöpe atılan toplam gıda ürünleri 2 milyarın üzerinde kişi için sıcak akşam yemeği hazırlamaya yetecek miktardadır.


DİĞER HABERLER