Bulgaristan’daki iki ana ittifak, ülkeyi birlikte yönetmeye hazırPazartesi, 22 Mayıs 2023

Bulgaristan’daki iki ana ittifak, ülkeyi birlikte yönetmeye hazır

(GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’nın Başbakan adayı Mariya Gabriel ile Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı’nın Başbakan adayı gösterdiği Akademisyen Nikolay Denkov, Meclis’te ortak bir basın açıklaması yaptılar. İkili, GERB-SDS İttifakı ile PP-DB İttifakı’nın dönüşümlü olarak Başbakanlık yapmak üzere her iki siyasi oluşumunun da Başbakan adayını göstermeye hazır olduklarını açıkladı.

Akademisyen Denkov, hükümet kurma görevini tam olarak nasıl yerine getirmeyi planladıklarını açıkladı.

Denkov, “PP-DB İttifakı, geniş bir parlamento ve kamuoyu desteğiyle Anayasa değişikliği reformu hayata geçirebilecek, ülkenin AB üyeliğiyle ilgili tüm gereklilikleri yerine getirebilecek ve kapsamlı bir yargı reformu uygulayabilecek bir hükümet önerecek. İlk 9 ayda Başbakan Nikolay Denkov, Başbakan Yardımcısı ise Mariya Gabriel, bir sonraki 9 ayda ise Maria Gabriel Başbakan, Denkov ise Başbakan Yardımcısı olacak” diye açıklık getirdi.

Denkov, “Durum son derece zor. Üst üste 5 seçimden sonra düzenli bir kabine oluşturmakta zorlanıyoruz ve sonucu belli olmayan arka arkaya başka bir seçime gitme tehlikesi var” dedi.

Denkov, “48. Dönem Halk Meclisi deneyiminden ders alarak, şu anki 49. Halk Meclisi’nde yaptığımız şey, birden fazla parlamento grubu tarafından kabul edilebilir bir yasama programı başlatmaktır. Gerekirse ülkeyi yönetme kabiliyetine sahip olduğumuzu gösterme fikriyle bir kabine taslağı oluşturduk. GERB-SDS'ye bu konuda yasama ve yönetim programına, yeniden revize edilebilecek bir kabine listesine dayanmamızı önerdik” diye ekledi.

Bugün saat 15.00’te Gabriel ilk hükümet kurma yetkisini Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e iade etti. GERB-SDS İttifakı’nın Başbakan adayı hükümet kurma yetkisini 15 Mayıs’ta almıştı.


DİĞER HABERLER